Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili historicky první rezoluci, která se zaměřuje výhradně na malé a střední podniky. Volají v ní po konkrétních krocích, které pomohou malým a středním podnikům. Ty se stále vzpamatovávají z dopadů pandemie COVID-19 a ruské agrese na Ukrajině, které způsobily narušení dodavatelských řetězců, vysoké ceny energií a dlouho trvající inflaci. Usnesení Evropského parlamentu a debatu na plénu o malých a středních podnicích iniciovala česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá za ANO, Renew Europe).
Malé a střední podniky představují drtivou většinu všech podniků v EU, v Evropě zaměstnávají více než 100 milionů lidí a vytvářejí více než polovinu HDP Evropy. V posledních letech čelí řadě výzev spojených s dopady pandemie COVID-19 na chod ekonomiky a ruské války na Ukrajině. „Mnoho podnikatelů, kteří s vypětím všech sil přežili dva náročné roky covidu, už zkrachovala, další byli nuceni propouštět a všichni mají stálé obavy o budoucnost svého byznysu,“ uvedla česká europoslankyně Martina Dlabajová.
Europoslanci proto na dnes končícím plenárním zasedání ve Štrasburku přijali rezoluci zdůrazňující klíčovou roli malých a středních podniků v evropské ekonomice. Usnesení volá po okamžitých krocích, jež je potřeba udělat, aby se situace těchto podniků zlepšila.
Rezoluce předložená Martinou Dlabajovou, kterou podpořily další politické skupiny v Evropském parlamentu, byla přijata silnou většinou. Jde o historicky první usnesení Evropského parlamentu, které se zaměřuje výhradně na malé a střední podniky.
Evropský parlament se v ní jednoznačně vyslovil pro zjednodušení legislativy a vyzval Evropskou komisi, aby vždy před předložením nových regulací maximálně zohlednila dopady právě na malé a střední podniky. „Musíme být přísní, protože mnohdy je potřeba pečlivě zvažovat také kumulativní účinek legislativy,“ uvedla Martina Dlabajová.
Nutné je také systematicky snižovat administrativní zátěž, které malé a střední podniky čelí. „Není možné, aby z institucí neustále přicházely nové a nové regulace, které už tak zavalené podnikatele dále zasypávaly nesmyslnou byrokracií. Regulační zátěž dopadající na malé a střední podniky musíme co nejdříve snížit,“ dodala česká europoslankyně.
Rezoluce přijatá Evropským parlamentem volá také po rychlém řešení opožděných plateb. „Málokdo ví, že každý čtvrtý malý nebo středně velký podnikatel v EU zkrachuje kvůli nezaplaceným fakturám za jeho zakázky,“ vysvětluje Martina Dlabajová, podle které je dále klíčové, aby malé a střední podniky měly lepší přístup k financím včetně těch z unijních zdrojů.
Europoslanci hlasovali o rezoluci po skončení debaty věnované malým a středním podnikům, která na plénu proběhla o den dříve. Debata o stavu malých a středních podniků v Unii (the State of the SME Union) se inspirovala v tradičním projevu o stavu Unie, s nímž do Evropského parlamentu pravidelně přichází předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Martina Dlabajová je výraznou postavou politické skupiny Renew Europe a dlouhodobě se zasazuje právě o podporu malým a středním podnikům. Stojí v čele pracovní skupiny Renew Europe SME Taskforce a vede parlamentní skupinu věnovanou malým a středním podnikům napříč celým Evropským parlamentem SME Intergroup. Výroční projev o stavu malých a středních podniků, který se letos konal již potřetí, je její iniciativou.
„Vytrvale jsem vyzývala Evropskou komisi, aby začala pravidelně docházet do Evropského parlamentu a veřejně tu v přímém přenosu skládala účty z toho, co během posledních dvanácti měsíců udělala pro malé a střední podniky. Podobně to probíhá v celé řadě jiných oblastí, například v energetice, a funguje to,“ vysvětluje záměr Martina Dlabajová. „Určitě nejde o to, abychom se navzájem plácali po ramenou, ale naopak si otevřeně řekli, kde evropští politici a úředníci selhávají, a něco s tím udělali,“ dodává.
Malé a střední podniky tvoří 99 % všech firem v EU a také v České republice. V Česku zaměstnávají více než 2 miliony lidí, což představuje 61 % všech zaměstnanců v ČR.