Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Počet i intenzita DDoS útoků na české firmy v červnu výrazně vzrostly. Kromě již déle trvajícího nárůstu intenzity jednotlivých útoků se objevily i sofistikované útoky, které nebyly založeny na síle, ale využívaly známé slabiny síťových zařízení. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost a síťovou infrastrukturu.
„V červnu jsme zaznamenali specifický útok na slabinu starších verzí některých síťových zařízení. Útok vedl k jejich restartování, jehož důsledkem docházelo k výpadku služeb v řádu několika minut. Protože útok postihoval ve stejný čas i záložní zařízení, mohl mít opravdu vážné následky. Využíval přitom známé slabiny, jednalo se tak o sofistikovanou aktivitu. Jedinou prevencí před takovým útokem je dodržování upgradů všech zařízení v síti,“ říká Jaroslav Cihelka, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.
Již několik měsíců v řadě roste intenzita jednotlivých útoků. Ty v některých případech dosahují intenzity i přes 100 Gbps, tedy i tisíckrát více, než je kapacita běžného firemního připojení. I několikaminutový útok na servery tak zajistí nedostupnost služeb či internetových stránek. V posledním měsíci nicméně poklesl počet míst a zařízení, ze kterých útoky probíhají – počet zdrojových IP adres podílejících se na útocích se vrátil na lednovou úroveň.
Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti ComSource se v červnu počet zemí, ze kterých na firmy a instituce v České republice útoky mířily, přiblížil hodnotě 200. Nejvíce útoků bylo po čtyřměsíčním kralování Asie z Evropy, žebříčku intenzity útoků kralovala poprvé po dlouhé době Jižní Amerika. Z pohledu zemí bylo stejně jako v květnu nejvíce útoků z USA. Nejintenzivnější útoky směřovaly z Brazílie. Celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu v červnu oproti předchozímu měsíci výrazně vzrostl.
Detekční zařízení FlowGuard vzniklo v laboratořích společnosti ComSource. Funguje na principu rozpoznání potenciální hrozby již v toku dat mířících na síť a jeho vyčištění od nežádoucího provozu. Organizacím pomáhá detekovat všechny druhy DDoS útoků. Blokuje data z podezřelých zdrojů, a přitom nezasahuje do běžného provozu jejich sítě. Díky strojovému učení FlowGuard neustále zvyšuje svou efektivitu a naddimenzovaná kapacita čistícího centra zaručuje spolehlivost v každé situaci.
Společnost ComSource se v oblasti kybernetické bezpečnosti a síťové infrastruktury pohybuje od roku 2010. Poskytuje vysoce profesionální služby a dodává ta nejlepší infrastrukturní a bezpečnostní řešení on-premise, v cloudu nebo v hybridních prostředích. Díky vlastní laboratoři ComSource vyvinul a dále rozvíjí i vlastní řešení a služby. Nejvýraznější z nich je systém FlowGuard chránící před DDoS útoky. ComSource má CSIRT tým, je aktivním členem AFCEA a projektu FENIX. Společnost má své pobočky v Praze, Písku a v Bratislavě.