středa 5. února 2025
ikona hodiny 11. 8. 2023 07:30

Praha se zbavuje nálepky levné večírkové destinace

Posiluje svoji pozici a konkuruje ostatním evropským metropolím

Podle dostupných dat STR (Smith Travel Research) se Praha ve 2. kvartálu letošního roku přiblížila ostatním evropským destinacím i průměrnou cenou za pokoj a postupně smazává nálepku levné destinace. Procentuální nárůst průměrné ceny za pokoj má Praha ve srovnání vyšší než například Vídeň nebo Berlín a tento stoupající trend si chce hlavní město i nadále udržet. Praha v červnu předběhla v meziročním nárůstu průměrné ceny za pokoj Berlín a Vídeň a navýšila cenu o více než 19 %. 

Klára Janderová autor

tisková mluvčí Prague City Tourism

Foto: Shutterstock.com
Praha se zbavuje nálepky levné večírkové destinace Foto: Shutterstock.com

Praha dosáhla podobné cenové hladiny za hotelový pokoj jako historicky dražší evropské destinace, a naopak odskočila východním sousedním metropolím, například Bratislavě a Varšavě. V červnu dosahovala průměrná denní cena za pronajatý pokoj v hotelu v Praze hladiny 126 EUR, v porovnání s tím dosahovala Vídeň a Berlín hodnot okolo 140 EUR. Sousední destinace jako je Bratislava nebo Varšava se pohybovaly hlubokou pod touto hranicí (Bratislava 100 EUR a Varšava 108 EUR). V dubnu a květnu Praha průměrnou cenou za pokoj dokonce německou metropoli předčila.

tZdroj: PCT
tZdroj: PCT

„Praha nasadila dobrý trend a je nutné v něm i nadále pokračovat. Postupně chceme, smazat z Prahy nálepku levné večírkové destinace a do budoucna konkurovat ostatním metropolím jako je Berlín nebo Vídeň. Nesmíme si říkat za kvalitní služby méně než ostatní destinace, to se z dlouhodobého hlediska nevyplácí a je potřeba i nadále do rozvoje turismu investovat,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek pro kulturu a cestovní ruch.

Aktuální data k turismu v metropoli

  • Aktuální data ČSÚ ukazují, že do Prahy za prvních šest měsíců roku 2023 přijelo 3 301 061 cestovatelů, z toho domácí návštěvníci tvořili 776 823.
  • Nejvíce přijelo zahraničních návštěvníků z Německa (472 583), Spojeného království (178 610), Slovenska (167 949), USA (167 301), Polska (148 544), Itálie (145 622)
  • Vrací se i turisté z Asie; nejvíce jich přijelo z Jižní Koreji 61 223
  • Domácí hosté tvoří 23,5 % z celkového počtu hostů a zároveň se jejich počty navýšili o 31 % oproti stejnému období roku 2019 a téměř o 14 % oproti roku 2022.

Praha destinace jako je Berlín a Vídeň v červnu předběhla v meziročním nárůstu průměrné ceny za pokoj. Oproti stejnému období minulý rok zvýšila cenu o 19,4 %. Naproti tomu v Berlíně cena rostla o 14 % a ve Vídni o 13,4 %.

„Pozitivní trend nárůstu cen za pokoj a dorovnání špičkových evropských metropolí je velký úspěch. Město však se svými partnery musí pokračovat v aktivitách, které dělalo poslední dva roky, jako je reinvestice výběru poplatku z pobytu zpátky do cestovního ruchu a jeho marketingových aktivit,“ uvádí Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

„Je vidět, že se vyplácí postupná změna charakteru cestovního ruchu v Praze, která však vyžaduje systematickou a dlouhodobou práci. Na aktuálních datech je tato koncepční práce vidět a platí i to, že Praha ztrácí nálepku levné destinace,“ dodává František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.

Články autora Klára Janderová

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Analýzy

Analýzy

Udržitelný cestovní ruch jako výzva pro české národní parky

Návštěvnost národních parků a chráněných krajinných oblastí v...
Analýzy

Práce ničí zdraví. V žebříčku vedou bolesti páteře a zad

Pouze každý sedmý zaměstnanec na sobě nepociťuje žádné...
Expertní pohled

DeepSeek – jak jej vidí kyberbezpečnostní expert?

Spuštění umělé inteligence DeepSeek vyvolalo mimořádnou vlnu zájmu...