středa 5. února 2025
ikona hodiny 26. 8. 2023 10:15

Index nákupních manažerů nevěstí nic dobrého

Vyšel předběžný odhad PMI za srpen pro hlavní ekonomiky

Data z Německa ukazují, že výrobní sektor dosáhl hodnoty 39,1, což je sice o něco více než v červenci, ale jde o velmi nepříznivé číslo hluboko pod hranicí bodů, která odděluje růst od poklesu. Výrazně spadly nové zakázky pro příští měsíce.

Jiří Polanský autor

analytik České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Čísla světových ekonomik nejsou nijak příznivá Foto: Shutterstock.com

Významné negativní překvapení ale přinesla data sektoru služeb. Ta v Německu dosáhla 47,3 bodu, což znamená pokles aktivity i pro tento sektor. Data byla významně pod očekáváním trhu (51,5), což se následně projevilo v oslabení kurzu eura k dolaru.

Pro nás to úplně překvapivé není. Již delší dobu píšeme, že nedávná příznivá data sektoru služeb (silná poptávka domácností, PMI pevně nad 50 body apod.) jsou ovlivněna vývojem ekonomiky z období před několika měsíci. Jinými slovy kvůli různým zpožděním v rámci vývoje ekonomických cyklů se negativní vývoj spojený s vysokými sazbami či zpomalením globální ekonomiky (což je typicky pro Německo klíčové) přenese do sektoru služeb až po několika měsících. A zdá se, že to nastalo. Jen o něco dříve, když jsem čekal překmitnutí PMI ve službách pod 50 bodů spíše až pro září či dokonce říjen.

Samozřejmě je možné, že může jít o špatně změřená data, data ovlivněná vysokou volatilitou nebo nějaký šum v datech. A v příštích měsících dopadne PMI daleko lépe. Ale celkově tomu spíše nevěřím, když se mi data zdají v souladu s ostatními čísly z Německa či globální ekonomiky (viz například problémy čínské ekonomiky).

Nepříznivě dopadlo i PMI za eurozónu (43,7 průmysl a 48,3 za služby). A o negativním vývoji se dá mluvit i v USA (47,0 za průmysl a 51,0 za služby). PMI za služby ve Státech stále indikuje růst tohoto sektoru, ale může jít jen o podobné zpoždění jako bylo v Německu/EMU, tedy že za měsíc či dva se i služby v USA překlopí do poklesu.

Každopádně, pokud jsou poslední data PMI za Německo a eurozónu alespoň trochu odrazem skutečného vývoje obou ekonomik, pak to nevypadá pro příští měsíce příliš dobře jak pro ně, tak ani pro ČR. Data naznačují útlum ekonomické aktivity a z pohledu české měnové politiky značně zesilují potřebu začít snižovat sazby, a to velmi rychle. Klasik by řekl, že již teď je pozdě, když sazby zůstávají vzhledem k očekávanému makro vývoji až příliš vysoko a mohou zbytečně dusit ekonomiku.

Články autora Jiří Polanský

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

Obchodní válka USA vs. EU: 3 scénáře

Obchodní války se vyhrávají snadno, říká Donald Trump....
Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...
Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...