Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Situace s nájemním bydlením v České republice se zatím nehýbe kupředu. Zatímco po nájemním bydlení je stále vysoká poptávka, vztahy mezi pronajímatelem a nájemcem nejsou příliš vyrovnané, chybí závazná cenová mapa nájemného a je potřeba zamezit řetězení smluv na dobu určitou. I to zaznělo tento týden na konferenci Dny nájemního bydlení v ČR, kterou už počtvrté pořádalo Sdružení nájemníků ČR s Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí v Senátu Parlamentu ČR. Konference se účastnili zástupci státu, sdružení, obcí i majitelů bytů.
V České republice žijí zhruba 2 miliony lidí v nájemních bytech, stále zde ale přetrvává domněnka, že důležitější je žít ve vlastním – a přispívá k tomu i stát. Zvýšení úroku z hypoték a další zvraty, které poslední roky nastaly, ale tlačí stále více Čechů do nájemního bydlení. „Sdružení nájemníků ČR se dlouhodobě snaží o výrazné zlepšení situace dostupnosti a kvality nájemního bydlení, bohužel i přes zahrnutí tohoto požadavku do programových prohlášení vlád se situace nelepší a dle prognózy odborníků z této oblasti se v dohledné době ani žádné výrazné zlepšení nepředpokládá. Proto považujeme již 4. ročník konference o nájemním bydlení za velmi potřebný a uvítali jsem účast zástupců státní správy a samospráv,“ říká Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků ČR.
Žádná vládní podpora (důraz na vlastnické bydlení), růst cen nemovitostí, investiční byty, válka na Ukrajině, zdražení energií, plynu a služeb i stagnující výstavba zejména u obcí a řetězení nájemních smluv – to jsou jen některé z faktorů, které výrazně ovlivňují problémy s nájemním bydlením u nás. „Cílem vlády by mělo být zajištění bydlení pro všechny, ne vlastnictví bytů pro všechny. Jsme rádi, že díky konferenci můžeme přispět k odborné diskusi vedoucí ke zlepšení nájemních vztahů. Je potřeba podpořit výstavbu nájemních bytů a zlepšení vztahů mezi nájemcem a pronajímatelem,“ doplňuje Lenka Veselá, místopředsedkyně Sdružení nájemníků ČR.
Diskutující také pojmenovali další problematiku, která s nájemním bydlením souvisí – zrychlení vyklizení nemovitosti po zániku nájmu a možnosti navýšit nájemné po rekonstrukci bytu, vícegenerační hypotéky, výhodné půjčky pro mladé na družstevní podíl nebo požadavek na konec spekulací s byty na digitálních platformách. Za stěžejní pak odborníci považují podporu výstavby státních/obecních bytů, daňové znevýhodnění investičních bytů nebo požadavek na digitalizaci nájemních smluv.