středa 5. února 2025
ikona hodiny 16. 11. 2023 09:41

Odvádění DPH u nákupů z jiných zemí EU bude přísnější

Novela zákona o DPH zesílí kontrolu nad e-shopy a dalšími subjekty, které poskytují své zboží či služby do zemí Evropské unie. Poslanci ji schválili 27. října a účinnosti má nabýt hned počátkem roku 2024. Poskytovatelé platebních služeb, tedy především banky, budou muset začít sdělovat informace o nákupech ze zahraničí, respektive ze zemí EU, finanční správě. Ta si od opatření slibuje účinnější dohled nad odváděním DPH a zachycení případných nekalostí či nesrovnalostí.

Petr Linx autor

partner BDO v oddělení daní, expert na DPH

Foto: Shutterstock.com
Odvádění DPH u nákupů z jiných zemí EU bude přísnější, schválili poslanci Foto: Shutterstock.com

 Doposud v Evropské unii chyběla skutečně efektivní kontrola odvádění DPH v zahraničí. Vymahatelnost byla nízká, členské země proto ročně přicházely o velké částky. V roce 2021 byl schodek na výběru DPH (VAT GAP) v EU přibližně 61 miliard eur, z toho 1,362 miliardy eur připadlo na Českou republiku.

Nyní budou u nás muset zejména banky začít reportovat příchozí platby ze zahraničí na Specializovaný finanční úřad. Ten bude sledovat údaje o příjemci platby, částce, měně, zemi původu a další informace. Data bude zpracovávat jak pro své analýzy, tak je bude sdílet s finančními úřady po celé Evropské unii.  Shromažďovat je bude Centrální elektronický systém platebních informací (CESOP). Typicky se nařízení dotkne e-shopů, ale nejen jich. Platit bude pro všechny tuzemské subjekty, které poskytují své služby či zboží do jiných zemí EU.

Při placení zahraničního DPH lze využít jednotný systém

Pokud jde o B2C transakce, mají tyto subjekty přitom dvě možnosti, jak zahraniční DPH přiznávat a odvádět. Buď se mohou v každém členském státě, kam zboží zasílají, registrovat a podávat přiznání k tamní DPH. Nebo mohou veškeré evropské DPH přiznat v českém přiznání pro tzv. One-Stop-Shop (OSS), což je administrativně i nákladově dle mého názoru ta lepší varianta. EU možnost využívat OSS postupně rozšiřuje na všechny přeshraniční transakce u služeb a zboží pro koncové spotřebitele (B2C) pro situace, kdy vzniká dodavateli povinnost odvést DPH v jiném členském státě.

Banky budou mít s novelou milionové náklady, pokud novelu schválí Senát a prezident

Podle důvodové zprávy vlády k novele zákona o DPH má mít nařízení negativní dopad na poskytovatele platebních služeb. Dodatečné náklady na ně se odhadují minimálně na sto milionů korun. Novelu nyní dostane k projednání Senát a následně k podpisu prezident. Jelikož se jedná o povinnou transpozici evropské legislativy, je velmi pravděpodobné, že tato nová povinnost začne platit již od 1. 1. 2024.

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...
Expertní pohled

Klíčová témata evropské železnice: ETCS a autonomní provoz

Společnost AŽD přivítala významného hosta, generálního ředitele Evropské...