úterý 21. ledna 2025
ikona hodiny 29. 11. 2023 08:42

Jaký bude podíl větrné a solární elektřiny v energetickém mixu?

Jazýčkem na vahách bude plyn

V diskuzi o energetické transformaci a optimálním mixu je třeba rozlišit mezi LCOPE a LCOTE. Zatímco LCOPE jsou náklady na výrobu elektřiny, které oceňují elektřinu, když je vyrobena, LCOTE jsou náklady na výrobu elektřiny včetně zajištění celkových potřeb a stability sítě 24/7.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Obnovitelné zdroje jsou levné jen zdánlivě Foto: Shutterstock.com

Napadne vás samozřejmě, že největší rozdíl mezi LCOPE a LCOTE musí být u nestálých zdrojů, jakými jsou vítr a slunce. LCOPE náklady jsou nízké u solární a větrné energie, výrazně pod jádrem. Ale pokud vezmeme do úvahy LCOTE náklady, tak je situace opačná: solární a větrná energetika vyžadující back-up (baterie) je 2-3 dražší než jádro. Například každý 1 MW poptávky vyžaduje 5 MW solární energie a 9 MW baterií. A i tato kombinace by byla spojena s výpadky výroby při nepříznivém počasí.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Výpočty Thunder Said Energy ukazují, že bateriové záložní zdroje nedokáží zajistit, aby podíl solární a větrné energie ve většině energetických sítí překročil 30-40 %, aniž by se tím zvýšily systémové náklady, které se pohybují v rozmezí 500 USD/tunu snížení emisí CO2. Ano, bude docházet ke zlevnění výroby panelů a s novými modely se zvýší kapacita baterií. Přesto v dohledném horizontu bude levnější plyn (v simulaci se počítá s cenami na US trhu, v Evropě 4x vyšší, takže podíl OZE může vycházet výš) doplněný CCS (Carbon Capture and Storage) technologiemi. Nicméně 30-40% podíl je stále významným zvýšením ze současné úrovně. Podíl větru a slunce na výrobě primární energie na globální úrovni je v současnosti pouze 5 %, podíl na výrobě elektřiny dosahuje 7,5 %. Ale protože trend snížení emisí CO2 vyžaduje například i elektrifikaci dopravy, je potřeba sledovat především podíl na výrobě primární energie.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Dalším nevyhnutelným závěrem analýzy je, že zemní plyn se stane nejpragmatičtější a nákladově nejefektivnější pojistkou proti výkyvům v sítích s vysokým podílem obnovitelných zdrojů. V sítích s velkým podílem obnovitelných zdrojů proto plyn dosáhne podílu 30-50 %.

Závěry expertů prokazují, že nejlepší kombinací nízkonákladových a nízkoemisních energetických sítích bude taková, která v rozumném poměru skloubí solární, větrnou, jadernou a vodní energii se zemním plynem.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...
Aktuality

Startuje Davos s tématem Trump 2.0

Startující ekonomické fórum v Davosu bude mít pravděpodobně...
Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...
Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...
Analýzy ze Spořky

Airbnb, Booking.com a dostupnost bydlení

Podle dat Eurostatu počet nocí strávených hosty v...