středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 4. 12. 2023 17:06

Každoroční hašteření o minimální mzdě: Pískej konec!

Každý rok se to opakuje znovu a znovu. Sledujeme zbytečně dlouhé diskuze o minimální mzdě, která vzbuzuje vášnivé debaty. V ČR jí v tuto chvíli pobírá okolo 100 000 lidí, tedy cca 3 % českých zaměstnanců. Odbory a zaměstnavatelé se pravidelně střetávají a vždy čekáme, jak se situace tentokrát vyvine. Nakonec ale vždy vláda rozhodne o její výši.

Kryštof Míšek Kryštof Míšek autor

hlavní ekonom Argos Capital
Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Foto: Shutterstock.com
Další nekonečné kolo jednání o minimální mzdě Foto: Shutterstock.com

Způsob, jakým se k tomu rozhodne, zůstává zahalen tajemstvím; často jde o kompromis mezi návrhy odborů a tolerovatelným limitem pro zaměstnavatele. Na první pohled to vypadá jako jen hezké číslo uprostřed, ale ve skutečnosti to nese mnoho kontroverzí a vlivů. Speciálně pro české hospodářství je super poškozující dopad na tzv. zaručené mzdy, které se přímo vypočítají právě na základě stanovené minimální mzdy. Ta v roce 2023 dosáhla úrovně 17 300 Kč a podle aktuálního návrhu z dílny MPSV pod vedením M. Jurečky by v následujícím roce měla stoupnout na 18 900 Kč měsíčně.

Už v roce 2022 volali zástupci zaměstnavatelů po tom, aby se přežitek v podobě zaručených mezd úplně zrušil, jedná se o „vyčpělý“ nástroj regulace ceny práce. Trh práce se totiž stále vyvíjí a centrální plánovaní, které zaručené mzdy pro určitá odvětví a profese připomínají, zvyšuje tak akorát jejich rigidnost. Uvolnit jednání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem je pro obě strany žádoucí a stát by jej měl jednoznačně podporovat.

Vyslovil bych se tedy pro určitou reformu těchto institutů. Zrušení zaručených mezd by nám mohlo přinést značné výhody pro jednotlivá odvětví. Tímto krokem by se odstranily pevné limity, což umožní flexibilitu v nastavování mzdových politik přizpůsobených konkrétním potřebám a možnostem daného odvětví. Transparentní nastavení pravidel pro růst minimální mzdy v souladu s inflací a růstem produktivity práce by pak zajišťovalo, že mzdy budou lépe odrazovat aktuální ekonomickou situaci a odbourá se zbytečné hádání odborů, vlády a zaměstnavatelů na konci roku. Veřejná debata se pak může vést o důležitějších tématech. Těch je v domácí ekonomice celá řada.

Články autora Kryštof Míšek

Nejnovější články

Aktuality

Komora vítá start legislativního procesu k mistrovské zkoušce

Hospodářská komora České republiky oceňuje, že Ministerstvo průmyslu...
Expertní pohled

Města a obce mohou ušetřit více než polovinu výdajů za energie

Fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou. Zájem...
Trendy

Restaurace 2024: Stabilnější růst cen a chuť jíst zdravěji

Průměrná cena oběda v prosinci dosáhla 193,90 Kč,...

Nejnovější Názory

Aktuality

Co čekáme od ECB v roce 2025?

První letošní zasedání ECB přijde sice na řadu...
Aktuality

Ceny výrobců pokračovaly v růstu

Ceny v zemědělství i v průmyslu pokračovaly v závěru loňského...
Názory

Německo jako vlak na slepé koleji

Trápení německé ekonomiky nebere konce, což dnes potvrdil...