středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 23. 1. 2024 07:09

Objeví investoři znovu japonský akciový trh?

V posledních měsících se do popředí mediálního zájmu dostává silně rostoucí japonský akciový trh. Japonský hlavní akciový index Nikkei 225 se pomalu blíží k svým historickým maximům z roku 1989 na úrovni bezmála 39 000 bodů. To je dlouho nevídaný růst. Vymotala se snad japonská ekonomika definitivně z deflační pasti? Mají japonské akcie před sebou další posílení?

Kryštof Míšek Kryštof Míšek autor

hlavní ekonom Argos Capital
Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Foto: Shutterstock.com
Objeví investoři znovu japonský akciový trh? Foto: Shutterstock.com

Výraz Japonská ztracená dekáda se obvykle vztahuje k období 90. let 20. století, kdy Japonsko zažívalo obtížné časy. Toto období následovalo po dlouhé fázi rychlého ekonomického růstu v 60. a 70. letech, kterým Japonsko dosáhlo postavení jedné z největších ekonomik světa. Přehřátý akciový a nemovitostní trh následně dospěl ke krachu a hospodářství začalo strádat. I přes výraznou mohutnou fiskální a měnovou stimulaci se nepodařilo najet na trvalejší růst. Cenová hladina se v deflační spirále držela mezi -1 % až 1 % ročně, HDP stagnovalo. Výsledkem této situace byl nárůst zadlužení, které dnes dosahuje přes 260 % v poměru k hrubému domácímu produktu a nulové úrokové sazby.

Podle standardní ekonomické teorie by vysoká míra deficitních výdajů ve spojení s velmi nízkými úrokovými sazbami měla téměř nevyhnutelně vést k vyšší míře inflace – což je pro většinu ekonomik obvykle problematický výsledek. Japonsko v tomto směru bylo trvale výjimkou. Příchod pandemie COVID 19, válka na Ukrajině a další geopolitické události zařídily pozoruhodný obrat. Především vlivem vyšších dovozních nákladů a narušených dodavatelských řetězců se vyšší ceny, i když na globální poměry na mírné úrovni, projevily prakticky ve všech odvětvích ekonomiky. Do ledna 2023 index spotřebitelských cen vyskočil na 4 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1981 a výrazně nad 2% cíl stanovený Bank of Japan. Stagnující mzdy tak konečně začaly vykazovat známky pohybu, mzdy v říjnu 2023 meziročně vzrostly o 1,5 %. To jsou dlouho nevídané změny v japonském hospodářství.

V případě, že se z hlediska inflace a růstu mezd nejedná o krátkodobý jev, měl by být současný vývoj pozitivní pro tamní akciový trh. Nikkei 225 se nyní obchoduje z hlediska P/E na úrovni 15násobku budoucích zisků oproti velmi drahému americkému S&P 500, který se pohybuje kolem 25. Japonský akciový trh může stále nabízet investorům zajímavý růstový potenciál. Změny trendu v Japonsku si mimo jiné všimla Buffettova Berkshire Hathaway, která zde v loňském roce mohutně nakupovala.

Články autora Kryštof Míšek

Nejnovější články

Aktuality

Komora vítá start legislativního procesu k mistrovské zkoušce

Hospodářská komora České republiky oceňuje, že Ministerstvo průmyslu...
Expertní pohled

Města a obce mohou ušetřit více než polovinu výdajů za energie

Fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou. Zájem...
Trendy

Restaurace 2024: Stabilnější růst cen a chuť jíst zdravěji

Průměrná cena oběda v prosinci dosáhla 193,90 Kč,...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Města a obce mohou ušetřit více než polovinu výdajů za energie

Fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou. Zájem...
Expertní pohled

Proč se rozevírají nůžky mezi měnovou politikou USA a EU?

Měnová politika Spojených států a eurozóny byla v...
Analýzy

Nelegální agentury představují riziko

S rostoucími personálními potřebami se firmy často obracejí...