Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Uplynulý týden přinesl další markantní růst amerických akcií, které si tak vedou znovu nejlépe mezi rozvinutými trhy. Hlavní americký index S&P 500 uzavřel na rekordní hodnotě 4839 bodů, čímž překonal úroveň dosaženou na začátku roku 2022 před začátkem války na Ukrajině. Přestože trhy spíše předpokládají, že americký Fed v březnu ještě sazby nesníží, technologické akcie procházejí další mohutnou rally. Jaké jsou hlavní fundamenty, na kterých současný růst stojí? Má ještě trh určitý prostor nebo akcie předběhly již příliš svůj skutečný fundament?
Americká inflace v prosinci překonala prognózy, dosáhla 3,4 % na roční bázi a snížila očekávání trhu, že úrokové sazby klesnou již v březnu. Ekonomové očekávali nárůst o 3,2 procenta oproti listopadovým 3,1 procenta. Fed ovšem využívá i další nástroje měnové politiky, které nás mohou zajímat. Očekává se, že tamní centrální banka v březnu doručí prodloužení Bank Term Funding Program, který by měl dál úspěšně držet nad vodou bankovní sektor. Ten v loňském roce trpěl prudkým růstem úrokových sazeb s negativním dopadem na dluhopisová portfolia. Fakticky se tak jedná o další kvantitativní uvolňování (masivní tištění peněz), v tomto směru sílí dokonce debaty o tom, že se blíží zpomalení rovněž u tzv. „QT“ (prodej dluhopisů z bilance Fedu ve výší 30 miliard dolarů měsíčně). Měnová autorita dle svých zveřejněných údajů drží v bilanci stále cenné papíry v hodnotě přes 7,7 bilionů dolarů. Pokud by se redukce tamní „nafouklé“ bilance blížila ke svému konci, jedná se o významný býčí signál.
Pokračování růstu amerického trhu ostatně očekávají i stratégové napříč Wall Street. Tom Lee, jeden z nejlepších ekonomů Wall Street a vedoucí oddělení investic ve společnosti Fundstrat Advisors, podporuje pozitivní scénář a uvádí, že ačkoli index S&P 500 zažil v posledním roce náročnou jízdu, realita je taková, že dříve či později bude muset Fed úplně obrátit svou měnovou politiku, což by mohlo v roce 2024 odstartovat rally, která podle jeho očekávání začne skutečně nabírat na vysokých obrátkách. Hlavní americký index S&P 500 by pak mohl snadno atakovat hodnoty kolem 5000 bodů, což je z nynějších úrovní dalších bezmála 5 %. Určitý prostor stále nabízí rovněž ukazatel P/E u daného indexu, ten se pohybuje nyní kolem 26násobku budoucích zisku, v minulosti dosáhnul i vyšších hodnot, než prošel výraznější cenovou korekcí.