středa 5. února 2025
ikona hodiny 1. 2. 2024 06:55

Dlouhodobý výhled ceny elektřiny

Evropskou energetiku čeká v následujících dvaceti letech velká transformace spojená s odchodem od uhlí k obnovitelným zdrojům. Už v roce 2030 by podle odhadů produkce mělo 60 % vyrobené elektřiny v EU pocházet z OZE, v roce 2035 by měl tento podíl vystoupat už ke třem čtvrtinám. OZE tak budou mít čím dál tím větší vliv na tvorbu velkoobchodní (burzovní) ceny elektřiny v EU.

Radek Novák autor

analytik České spořitelny

Tomáš Kozelský autor

analytik České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Jaký je dlouhodobý výhled ceny elektřiny? Foto: Shutterstock.com

Průměrná cena aukcí garantované výrobní ceny elektřiny v Německu se za poslední rok soutěžila ve výši 68 EUR/MWh v případě solárních elektráren a 73 EUR/MWh u větrných onshore elektráren (pozn. tato hodnota nezohledňuje cenu za odchylku). Proti roku 2022 se německé aukční ceny u fotovoltaických i větrných elektráren z důvodu nárůstu nákladů zvýšily zhruba o čtvrtinu.

Ze studií zaměřených na dlouhodobý výhled cen elektřiny v EU vyplývá, že v roce 2030 se bude cena silové elektřiny v EU (či v Německu) pohybovat v rozmezí 67-82 €/MWh. Jedna studie vidí cenu v roce 2030 ještě níže na 50 EUR/MWh.

Budoucí cenu elektřiny je možné odvodit i z parametru LCOE (celkové náklady na výrobu 1 MWh elektřiny). Podle různých studií jsou již nyní náklady na výrobu elektřiny z větrných i fotovoltaických elektráren v EU nižší než v případě fosilních zdrojů. A do budoucna by se měly i nadále snižovat.

Stáhněte si celou studii

370168

Zobrazit

Velkoobchodní cenu elektřiny v ČR bude i v příštích dvou desetiletích určovat rovnováha poptávky (spotřeby) a nabídky (výroby) elektřiny v EU. Zatímco poptávka by se z více důvodů měla zvyšovat, v produkci se čeká velká transformace. Ta je dána odchodem od spalování uhlí k bezemisním zdrojům energie.

Největším evropským hybatelem je v tomto ohledu Německo. Tamní vláda přijala novelu zákona o obnovitelné energii, která stanoví, že země bude od roku 2035 získávat elektřinu takřka výhradně z obnovitelných zdrojů. Úprava nadále počítá s tím, že do roku 2030 bude Německo vyrábět 80 % energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2023 vyrobilo Německo 55 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Budoucnost evropské energetiky bude patřit obnovitelným zdrojům. V roce 2030 dosáhne instalovaná kapacita OZE v EU podle odhadu výzkumníků z Kolínské univerzity minimálně 65 % celkové instalované kapacity na výrobu elektřiny. Konzultační společnost Energy Brainpool předpovídá tento podíl na zhruba 70 % v roce 2030 a na 85 % v roce 2050.

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

Obchodní válka USA vs. EU: 3 scénáře

Obchodní války se vyhrávají snadno, říká Donald Trump....
Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...
Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...