středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 3. 3. 2024 09:40

Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům nemovitostí. S prudkým nárůstem úrokových sazeb má mnoho firem problémy s refinancováním svých dluhů, což některé banky nutí zvyšovat rezervy na opravné položky plynoucí ze ztrát v tomto segmentu.

Kryštof Míšek Kryštof Míšek autor

hlavní ekonom Argos Capital
Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Foto: Shutterstock.com
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize? Foto: Shutterstock.com

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic Research) jež je přední ekonomickou výzkumnou společností, ukazuje na více než 2.7 bilionu USD aktiv spojených s úvěry do nemovitostí. Zároveň dle výzkumu NBER se zdá, že přibližně 14 % všech úvěrů na komerční nemovitosti a 44 % úvěrů na kancelářské budovy je v záporném vlastním kapitálu. V praxi to znamená, že dluh je vyšší než hodnota nemovitosti. To, že to může být skutečná doutnající bomba, potvrdila v posledních týdnech americká banka New York Community Bancorp (NYCB), která pod tíhou ztrát z úvěrů z komerčních nemovitostí odevzdala na burze více než 70 % své hodnoty během několika málo týdnů.

Podle údajů společnosti Trepp hrozí bankám do konce roku 2025 splatnost úvěrů pro komerční nemovitosti ve výši 560 miliard USD. Za veškeré problémy v daném sektoru může dosavadní boj proti vysoké inflaci z posledních let a menší využití kanceláří kvůli fenoménu „remote office“ v pracovním životě po pandemii COVID 19. Úvěry s pohyblivou sazbou (tzv. floatery) se po razantním růstu úrokových sazeb dostaly na nejvyšší úrovně za více než 15 let.

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou centrální banku donutit k prudké otočce ve snaze o hladké přistání ekonomiky a pokusu o vyhnutí se podobné tíživé situaci, jako v případě Finanční krize z let 2007 až 2009. Dosavadní vývoj bych rozhodně nepodceňoval, ostatně současné dění v Číně je podobného rázu.

Články autora Kryštof Míšek

Nejnovější články

Aktuality

Komora vítá start legislativního procesu k mistrovské zkoušce

Hospodářská komora České republiky oceňuje, že Ministerstvo průmyslu...
Expertní pohled

Města a obce mohou ušetřit více než polovinu výdajů za energie

Fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou. Zájem...
Trendy

Restaurace 2024: Stabilnější růst cen a chuť jíst zdravěji

Průměrná cena oběda v prosinci dosáhla 193,90 Kč,...

Nejnovější Názory

Aktuality

Co čekáme od ECB v roce 2025?

První letošní zasedání ECB přijde sice na řadu...
Aktuality

Ceny výrobců pokračovaly v růstu

Ceny v zemědělství i v průmyslu pokračovaly v závěru loňského...
Názory

Německo jako vlak na slepé koleji

Trápení německé ekonomiky nebere konce, což dnes potvrdil...