Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Nálada mezi tuzemskými průmyslníky se od začátku roku viditelně zlepšila. Index PMI v únoru dále vzrostl ze 43 na 44,3 bodů, což je nejlepší výsledek od března 2023. Výsledek pod hranicí 50 bodů však nadále indikuje útlum průmyslové aktivity, který ovlivňuje zejména slabá poptávka.
Povzbuzením je fakt, že výroba i nové objednávky sice nadále klesají ale pomalejším tempem. Pokles nových zakázek byl v únoru nejslabší za tři měsíce, přičemž k útlumu poptávky dochází jak na domácích, tak i zahraničních exportních trzích kvůli přetrvávající ekonomické nejistotě. I z tohoto důvodu průmyslové podniky dále snižují zaměstnanost, stejně jako rozpracovanost výroby.
Poprvé za dvanáct měsíců stouply – byť nepatrně – ceny vstupů v tuzemské výrobě. Dle firem jde o reakci na vyšší provozní náklady spojené s vyššími cenami energií, dopravy a výdaji na mzdy. Ve snaze o udržení konkurenceschopnosti nicméně výrobci své prodejní ceny již desátý měsíc v řadě snížily, což je důležitý impuls pro pokračující desinflaci v ekonomice.
Směrem k příštím měsícům jsou důležité lepšící se vyhlídky tuzemských průmyslníků. Ty však budou čelit nadále slabé zahraniční poptávce, s jejímž oživením počítáme nejdříve ve druhé polovině letošního roku. Pro český výrobce je zvláště nepříjemný pokračující útlum v německém průmyslu, kde zůstává nálada na bodu mrazu. V nejbližších měsících proto předpokládáme, že tuzemský průmysl bude přinejlepším přešlapovat na místě a k citelnějšímu oživení by mohlo dojít až ve druhém pololetí.