pondělí 20. ledna 2025
ikona hodiny 12. 3. 2024 06:14

Hrozí Česku nedostatek písku?

Slyšeli jste o písečné mafii? Nelegální těžbě písku? Rozsah problému vás překvapí.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Problém jménem Písečná mafie Foto: Shutterstock.com

Jemný písek se používá ve sklářství, a ještě jemnější druhy se objevují v solárních panelech a křemíkových čipech pro elektroniku. Pouštní písek se obvykle skládá ze zrnek zaoblených jako drobné kuličky vlivem neustálého zvětrávání.

Nejlepší písek pro stavebnictví má však hranatá zrna, která pomáhají spojovat betonové směsi. Říční písek je vhodnější než písek z pobřeží, mimo jiné proto, že písek z pobřeží musí být zbaven soli. Pobřežní písek se však ve stavebnictví přesto používá, což při špatné ošetření písku vede k tomu, že stavby mají kratší životnost a představují větší riziko pro obyvatele. Jeho použití zvýšilo škody po katastrofálním zemětřesení z února 2023, které otřáslo Tureckem a Sýrií.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Písek v korytech řek, jezer a na pobřeží je pro stavebnictví nejvhodnější, ale jeho nedostatek otevírá trh méně vhodnému písku z pláží a dun, který je z velké části seškrabáván nelegálně a levně. Celosvětový nelegální obchod s pískem dosahuje 200 až 350 miliard dolarů ročně – více než nelegální těžba dřeva, zlata a rybolov dohromady. Koukněte na graf: na prvním místě padělání, na druhém místě drogy a na třetím písek!

Těžba písku je největším těžebním odvětvím na světě. Na světě se každoročně spotřebuje až 50 miliard tun písku. Jediným přírodním zdrojem, který se spotřebovává ve větší míře, je voda.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Těžba v současném tempu není udržitelná: těžíme říční písek takovou rychlostí, která dalece převyšuje schopnost přírody jej nahradit, a to do té míry, že do roku 2050 by na světě mohly dojít zásoby stavebního písku. Nedostatek bude zvyšovat nelegální těžbu a náklady. Pouštní písek se může stát stavebním, ale je potřeba jej spéct, což je energeticky náročné (= potřebujeme levné a dostupné energie). Těžba nelegálního a méně kvalitního písku má nejen ekonomické dopady, ale také značné dopady na životní prostředí.

Mimochodem, nedostatek písku a kamene se bude týkat i ČR. Od roku 1989 nebyl v Česku otevřen jediný kamenolom a jen několik pískoven. Beze změny budou stávající lomy vytěženy do deseti let. Velké plány na stavbu dálnic, vysokorychlostních železničních tratí, dostupného bydlení, jaderných elektráren… mohou narazit na paradoxní problém. Nedostatek zrnek písku.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...
Aktuality

Startuje Davos s tématem Trump 2.0

Startující ekonomické fórum v Davosu bude mít pravděpodobně...
Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

Budoucnost je nejistá, připravte se na černé labutě!

Scénáře představují klíčový nástroj strategického plánování, zejména v...
Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...
Analýzy ze Spořky

Airbnb, Booking.com a dostupnost bydlení

Podle dat Eurostatu počet nocí strávených hosty v...