Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Během zahajovacího dne mezinárodního veletrhu cestovního ruchu a regionální turistiky Holiday World a Region World, který až do neděle probíhá v areálu PVA EXPO v pražských Letňanech, byla dnes již tradičně předána ocenění vítězům Velké ceny cestovního ruchu. Sedmnáctý ročník prestižní soutěže zviditelnil výjimečné projekty z oblasti turismu ve čtyřech kategoriích.
Stejně jako v loňském roce mohli přihlašovatelé své projekty vybírat z kategorií Nejlepší turistický produkt v cestovním ruchu, Nejlepší elektronický projekt, Inovativní marketingová komunikace a Nejlepší udržitelný projekt.
Přestože letošní ročník soutěže, tradičně vyhlašované komunikační agenturou COT group, proběhl podle léty osvědčeného scénáře a bez výrazných inovací, je možné ho považovat za výjimečný. Setkal se totiž s nebývalým zájmem přihlašovatelů. „Šanci nechat své projekty posoudit odbornými porotami a poměřit se s konkurencí v aktuálním ročníku soutěže využilo 47 firem a institucí. Počet přihlášených projektů dosáhnul rekordního počtu 64,“ uvádí Eva Frindtová. „Je to neklamný signál toho, že se cestovní ruch v České republice veze na vzdouvající se vlně a subjekty v něm činné mají chuť vytvářet nové a vysoce kvalitní produkty a projekty. Naprosto přirozeně přitom ve své činnosti zohledňují globální trendy, jako jsou třeba digitalizace nebo udržitelnost,“ dodává.
Největšímu zájmu přihlašovatelů se tradičně těšila kategorie Nejlepší turistický produkt, v které se sešlo 27 přihlášek. V silné konkurenci se u poroty nejvíce prosadil projekt Hřebenovka Český Švýcarskem, který do soutěže přihlásila obecně prospěšná společnost České Švýcarsko. Cílem projektu je rozmělnit overtourismus v této oblíbené turistické destinaci. Turistická trasa nazvaná Hřebenovka tak provádí turisty i po méně známých místech regionu. Projekt je navíc koncipován tak, aby přispěl ke snížení sezonnosti cestovního ruchu v Českém Švýcarsku. I díky možnosti využití veřejné dopravy, která je k dispozici po celé délce trasy, je projekt možno považovat za udržitelný. Porotci se shodli, že se jedná o skvěle a stylově vytvořenou platformu s velkým potenciálem. Ocenili zejména lákavou formu a stylový design projektu.
Podívejte se na kompletní seznamy TOP 10
VCCR TOP10
ZobrazitKategorie Inovativní marketingová kampaň byla do soutěže zařazena podruhé po loňské úspěšné premiéře. A i tentokrát šlo o krok správným směrem. Z jedenácti přihlášených kampaní porotu nejvíce zaujala ta, kterou přihlašovatelé z TIC BRNO nazvali Designová instalace #draknahaku jako marketingová podpora festivalu Brněnské Vánoce. Kreativní studio NAHAKU vytvořilo z upcyklovaného materiálu (konkrétně z hadiček polyethylenu, které by jinak skončily jako průmyslový odpad) vánoční svetr a obléklo do něj „brněnského draka“, jeden z hlavních symbolů Brna umístěný v průchodu pod Starou radnicí. Cílem kampaně bylo dát nový směr tradicím a zvýšit atraktivnost a návštěvnost festivalu Brněnské Vánoce. Dílčím cílem bylo upozornit na nový gurmánský trh, který byl umístěn na nádvoří Staré radnice za průchodem, v kterém byla tato světelná instalace umístěna. Porota tuto kampaň označila za moderní a navýsost kreativní projekt s efektivním virálním dosahem.
V tradiční kategorii Nejlepší elektronický projekt se tentokrát stala vítězem Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava s projektem Webová aplikace Brno Convntion Bureau. Jeho přínos tkví v minimalizaci množství tiskovin používaných v kongresovém průmyslu na jihu Moravy. Účastníci kongresů, konferencí a dalších eventů mají díky aplikaci v reálném čase aktuální informace o akcích a jejich programu, o možnostech ubytování a stravování, stejně jako o možném turistickém vyžití v okolí. Nástroj, který je organizátorům eventů v rámci podpory MICE v Jihomoravském kraji k dispozici zdarma, je vhodný především pro účastníky mezinárodních akcí, případně pro návštěvníky z ostatních částí Česka. Podle poroty se jedná o výbornou pomoc pořadatelům eventů. Aplikaci porota shledala jednouchou a přehlednou a kvitovala, že propojuje sektor MICE s klasickým turismem.
Sedmnáctý ročník soutěže potvrdil i další trend z minulých let – zájem o problematiku udržitelnosti. Projekty, které se sešly v kategorii Nejlepší udržitelný projekt, byly kvalitní a přínosné. Trofej za vítězství porotci tentokrát přisoudili obci Modrá, která do soutěže přihlásila projekt Skanzen Modrá – centrum historie a tradic, areál zážitků pro malé i velké. Cílem inovativního projektu, který obec rozvíjí již 26 let, je obnovit krajinu, zpřístupnit ji citlivě návštěvníkům a přitom ji zachovat v lepší formě i budoucím generacím. Areál je dlouhodobě budován s ohledem na udržitelný cestovní ruch s cílem předcházení overtourismu. Porotci vyzvedli „moc hezky uchopené komplexní pojetí, návaznost aktivit, držení se tradic, seznámení s místní krajinou, využití potenciálu místa a regionálních produktů“. Kvitovali rovněž skvěle zvládnutý marketing a spolupráci různých partnerů.
Soutěž Velká cena cestovního ruchu zviditelňuje výjimečné počiny v oblasti cestovního ruchu, upozorňuje na atraktivní novinky a má napomoci pracovníkům státní správy i soukromým subjektům působícím v tomto oboru při vytváření komunikačních strategií a efektivním oslovování cílových skupin. Tradičním organizátorem soutěže je společnost COT group, partnerem a spoluorganizátorem 17. ročníku byla společnost ABF, pořadatel mezinárodního veletrhu cestovního ruchu HOLIDAY WORLD & REGION WORLD, neméně důležitým partnerem pak Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. Soutěžní projekty posuzují v každé kategorii samostatné odborné poroty – tvoří je odborníci na marketing, cestovní ruch, grafický design, destinační management a příbuzné disciplíny, stejně jako členové akademické obce či profesních svazů a zástupci organizátorů.
„Udržitelnost je ve všech podobách správný směr, kterým se jako lidstvo můžeme ubírat. Dlouhodobě proto podporujeme snahy provozovatelů o tuto podobu turismu a snažíme se prostřednictvím našich kanálů k takovému chování inspirovat i samotné cestovatele. Jak ty zahraniční, tak i domácí. Všichni, kteří se do soutěže přihlásili, odvedli obrovský kus práce. Jejich snahy mají ještě další rozměr – pomáhají nasměrovat turisty do oblastí, které nejsou tak vytížené, čímž jednak pomáhají zamezit tomu, aby se na jednom místě hromadily davy lidí, ale také zajišťují příjmy z cestovního ruchu odlehlejším územím. A v neposlední řadě – turisté mohou poznat další kouty naší země, která jim má opravdu co nabídnout. Jednoduše řečeno – Česko jsou jedny velké lázně a aktivní turismus je cool – a to je také hlavní myšlenka naší největší letošní kampaně Unexpected Wellbeing,“ uvádí ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.
Ceny vítězům byly předány ve spolupráci s agenturou CzechTourism v rámci konference Fórum cestovního ruchu, která byla součástí doprovodného programu prvního dne veletrhu Holiday World a Region World 2024. Ten se koná v termínu 15.-17. března v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Martin František Přívětivý, generální ředitel a místopředseda představenstva pořadatelské společnosti ABF, říká: „Těší mě, že jsme již potřetí v řadě mohli spojit síly s COT group na organizaci Velké ceny cestovního ruchu. Osobně kvituji jak rostoucí počet přihlášených projektů, tak jejich průběžně se zvyšující kvalitu. Svědčí to o tom, že čeští i zahraniční turisté se mohou při svých cestách po Česku těšit na čím dál lepší produkty a služby. V tomto duchu se ostatně nese i většina veletržních expozic na právě probíhajícím veletrhu.“
Kromě řádných ocenění projektům na stupních vítězů v jednotlivých kategoriích byly předány i speciální ceny COT group, ABF a CzechTourism. Skleněné trofeje pro vítěze vyrobila sklárna Studio Lhotský.