Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Pojďme se podívat na střípky, které na první pohled jsou každý odjinud, ale všechny se nás svým způsobem dotýkají.
Máme úterý, tak alespoň začněme dobrou zprávou. Důvěra českých domácností i firem se zvýšila. Velký skokem prošla psychika lidí. Ještě na přelomu roku jsme byli ve větší depresi než v prví vlně covidu, kdy jsme se všichni zavřeli doma se svou rodinou, s tunou těstovin a toaleťáku.
Za větší depresi mohla za to samozřejmě inflace, dramatický pokles kupní síly a návrat s reálnou spotřebou o několik let zpátky. Současný pokles inflace ke dvěma procentům umožnil, aby domácnosti opět začaly zvyšovat svou reálnou spotřebu. Pokud bychom se dostali z depresní fáze do manické fáze, tak by růst spotřeby mohl být ještě vyšší, protože bychom mohli snížit míru úspor. Ta se zvýšila s covidem a zůstala nad svých dlouhodobým průměrem.
Na prvním místě s vysokým náskokem (průzkum mezi švédskými ekonomy) skončily náklady obětované příležitosti (opportunity costs). Náklady obětované příležitosti = hodnota nejlepší alternativy, která jsme se vzdali v důsledku našeho rozhodnutí. Pochopení konceptu je zásadní pro efektivní rozhodování v prostředí s omezenými zdroji. Pozor, i nerozhodnutí má náklady obětované příležitosti.
Na dalších místech: úroky, marginalismus (mezní užitek, mezní náklady apod.), nabídka a poptávka a na pátém místě inflace.
Čína byla v roce 2023 největším partnerem pro dovoz zboží do EU s 20,5 % (514,4 miliard EUR). Následovaly Spojené státy americké (13,7 %) a Spojené království (7,2 %). Ve vývozu zboží z EU je Čína třetím největším partnerem (8,8 %; 223,5 miliard eur), kdy na špici byly Spojené státy americké (s 19,7 %) a druhé Spojené království s 13,1 %.
V absolutní hodnotě mezi třemi největšími dovozci zboží z Číny do EU jsou Nizozemsko (117 miliard eur), Německo (95 miliard eur) a Itálie. V případě podílu dovozu čínského zboží však o parník vede Česko (se 43,7 % před druhým Estonskem (30,2 %).
Nejvyšší podíl má dlouhodobě jádro. Ano, už dekády nejvíce elektřiny v EU vyrobí bezemisní zdroj. Na druhé místo se vloni dostal vítr. Na třetím je plyn.
Odhady ukazují, že bankovnictví bude ovlivněno AI více než kterékoli jiné odvětví. V bankovnictví podíl činností, které mají vysoký potenciál pro automatizaci, dosahuje 39 %. A další třetina činností má vysoký potenciál pro zvýšení produktivity. Na prvním místě bankovnictví, pak pojištění a na třetím kapitálové trhy.