pátek 24. ledna 2025
ikona hodiny 9. 5. 2024 08:40

Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu?

Zatímco americký Fed bude v tomto roce snižovat sazby pravděpodobně jen velmi ztuha, ECB by měla zahájit cyklus uvolňování měnové politiky již v červnu. Podle některých komentářů z Rady guvernérů jde dokonce o hotovou věc. Z pohledu trhů je zásadní téma, jak významně si ECB dovolí divergovat od politiky Fedu na horizontu příštích 6-12 měsíců.

Foto: Shutterstock.com
Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu? Foto: Shutterstock.com

Při pohledu do zpětného zrcátka platí, že od vzniku eurozóny byl Fed v měnově-politických cyklech oproti ECB vždy napřed. Tentokrát to ale platit nebude. Ekonomiky Spojených států a eurozóny se totiž nacházejí v dramaticky odlišné fázi hospodářského cyklu; zatímco americká ekonomika stále nad očekávání svižně roste, eurozóna prochází delším obdobím stagnace. Od konce roku 2019 vzrostlo reálné HDP eurozóny ani ne o 4 %, americká ekonomika přidala k dobru více než dvojnásobek.

Viditelný rozdíl je také ve struktuře růstu, který se v Americe opírá o silnou domácí poptávku. Ta je v Evropě naopak stále utlumená vlivem negativního šoku do reálných příjmů, což se samozřejmě odráží i v odlišném inflačním vývoji. Evropský inflační příběh je primárně nabídkový, díky čemuž celková inflace ale i její jádrová složky vykazují relativně nižší míru setrvačnosti oproti inflaci za oceánem, kterou navíc pohání masivní fiskální impulsy a extrémně napjatý trh práce.

Není proto překvapením, že příznivější inflační výhled v eurozóně povede k odlišné měnově-politické reakci. Minimálně z pohledu peněžních trhů však nijak dramatické. Aktuálně trhy zaceňují přibližně 50bps pokles sazeb v případě Fedu, u ECB pak v tomto roce počítají s 75 bps. Představit si však lze i scénář výraznější divergence, už jen kvůli tomu, že v USA jsou rizika vychýlená spíše k delšímu období stabilních sazeb. Zásadní tak nakonec bude ochota ECB testovat případné limity rozevírající se úrokového diferenciálu mezi dolarem a eurem. Pokud bude desinflace stále v běhu, ECB nemusí vadit proinflační impuls slabého eura, které může naopak podpořit vývozy a celkové oživení v eurozóně.

Alternativou je scénář, kdy v mezičase začne americká ekonomika „konečně“ viditelně zpomalovat a ruku v ruce s tím zvolní i cenové tlaky, což by učinilo život centrálních bankéřů ve Frankfurtu podstatně jednodušším.

Články autora Dominik Rusinko

Nejnovější články

Analýzy

Evropa stabilizovala zadlužení, premiantem je Řecko

Včera publikovaná data za třetí čtvrtletí potvrdila stabilizaci...
Analýzy

Výdaje na domácnost máme jedny z nejvyšších v EU

Snižování energetické náročnosti budov může ušetřit až polovinu...
Expertní pohled

Špičky české e-commerce poradí, jak uspět

V nových kancelářích Shoptetu se už 13. února...

Nejnovější Expertní pohled

Analýzy

Evropa stabilizovala zadlužení, premiantem je Řecko

Včera publikovaná data za třetí čtvrtletí potvrdila stabilizaci...
Expertní pohled

Špičky české e-commerce poradí, jak uspět

V nových kancelářích Shoptetu se už 13. února...
Expertní pohled

Vývoj inovativních materiálů pro stavebnictví a průmysl

Široké využití umělé inteligence (AI), strojového učení (ML)...