Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Ústecký kraj patří mezi nejprůmyslovější regiony České republiky. Co je pro něj typické a jaké problémy řeší, přibližuje ředitelka tamní krajské hospodářské komory Martina Francírková.
Jak byste charakterizovala Ústecký kraj, co byste na něm vyzdvihla?
Ústecký kraj leží v blízkosti hranic s Německem, což mu poskytuje výhodnou geografickou polohu pro obchodní aktivity nejen v rámci České republiky, ale i s německými a dalšími partnery ze zemí Evropské unie. Další výhodou jsou průmyslové základy, které vytvářejí solidní infrastrukturu a know‑how ve strojírenství, chemii, sklářství a energetice. Region nabízí také krásnou přírodu, jako jsou Krušné hory a historická města, což může být atraktivní pro firmy zaměřené na cestovní ruch, outdoorové aktivity nebo ekoturismus.
Co podnikatele na severu Čech nejvíc trápí, s čím se musejí potýkat?
Asi jako v každém kraji České republiky se náš region aktuálně potýká s nedostatkem kvalifikované pracovní síly v určitých odvětvích nebo s některými dovednostmi, mezi které patří klasické řemeslné či chemické obory. Je třeba také investovat do dopravy nebo energetiky, aby se podniky mohly lépe rozvíjet a konkurovat na trhu. Nejvíce se aktuálně firem v Ústeckém kraji stejně jako v Moravskoslezském a Karlovarském dotýká takzvaná transformace uhelných regionů. Kraj hledá možnosti diverzifikace ekonomiky, aby nebyl příliš závislý na tradičních průmyslových odvětvích. V této souvislosti se připravují projekty na poskytování vzdělávacích a odborných příprav, díky kterým by se lidé mohli přesunout do nových odvětví a získat dovednosti pro pracovní trh budoucnosti.
Jste ředitelkou krajské hospodářské komory, jak svým členům pomáháte?
V rámci Ústeckého kraje hrají hlavní roli v přímé podpoře členů okresních hospodářských komor, kde jsou podnikatelé registrováni. Jejich prostřednictvím nabízíme služby jako poradenství, konzultace, školení a vzdělávání nebo informační servis. Okresní komory také zajišťují vzdělávací a podnikatelské veletrhy a úzce spolupracují s místními firmami a školami při řešení problematiky odborného vzdělávání a pracovního trhu. Krajská hospodářská komora Ústeckého kraje se snaží řešit věci přesahující hranice jednotlivých okresů. Pořádá fóra a kulaté stoly zaměřené na aktuální celokrajskou problematiku. Příkladem je již tradiční Chemické nebo Energetické fórum Ústeckého kraje nebo aktuálně příprava kulatého stolu zaměřeného na malé jaderné zdroje. Aktivně se zapojujeme i do evropských projektů zaměřených na podporu podnikatelského prostředí.