středa 5. února 2025
ikona hodiny 12. 8. 2024 10:20

Inflace v červenci vzrostla na 2,2 %

Po nečekaném červnovém poklesu inflace na dvouprocentní cíl překvapily v červenci spotřebitelské ceny svižnějším růstem – v meziročním srovnání o 2,2 %. Naše očekávání bylo nastaveno na zvolnění růstu na 1,9 %, zatímco analytický koncensus i ČNB očekávaly stagnaci na 2,0 %.

Foto: Shuttesrtock.com
Červencová inflace nemile překvapila Foto: Shuttesrtock.com

V meziměsíčním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny o 0,7 %. Zásluhu na tom měly zejména vyšší ceny rekreace a kultury, jejichž příspěvek k celkovému růstu činil 0,5 %. Konkrétně jde o skokové zdražení dovolených (+25,1 %), které v červnu sezónně netypicky stagnovaly. Oproti minulému měsíci vzrostly také ceny pohonných hmot (1,3 %), podobně jako potraviny (+0,3 %), kde zdražovalo zejména maso, zatímco zelena a ovoce zaznamenaly viditelný pokles cen. Podobným směrem táhly inflace také meziměsíčně nižší ceny v oddíle odívání a obuv.

Z pohledu ČNB je důležitý zejména vývoj jádrové inflace. Zvýšené cenové tlaky přetrvávají v pohostinství a hoteliérství (meziročně +7,4 %), povzbudivou zprávou je však mírné zvolnění meziměsíční dynamiky (+0,4 %). Skokový nárůst cen dovolených lze vnímat zčásti jako kompenzaci netypicky utlumeného vývoje v červnu, proto není důvod červencové číslo výrazněji přeceňovat. Setrvačná cenová dynamika ve službách je ale pro centrální bankéře nadále jedním z hlavních proinflačních rizik, jak ostatně potvrdil i zápis z posledního měnově-politického zasedání.

Předpokládáme, že již v srpnu inflace znovu poklesne, a to lehce pod 2% cíl centrální banky. Následně očekáváme mírné zvýšení inflace z důvodu nepříznivého působení srovnávací základny. Na konci letošního roku by se měla celková inflace pohybovat okolo 2,5 %, tedy pod horní hranicí tolerančního pásma ČNB.

Dnešní inflační překvapení není z kategorie zásadní a těch, které by narušovaly celkový příběh o obnovení cenové stability v české ekonomice. Ceny ve službách nicméně zůstávají hlavním proinflačním rizikem, kvůli kterému zůstane ČNB při kalibraci měnové politiky velmi opatrná. Nadále předpokládáme, že centrální banka na každém ze zbývajících zasedání v tomto roce sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů.

Články autora Dominik Rusinko

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...
Expertní pohled

Klíčová témata evropské železnice: ETCS a autonomní provoz

Společnost AŽD přivítala významného hosta, generálního ředitele Evropské...