středa 5. února 2025
ikona hodiny 13. 8. 2024 08:49

Krajský depozitář v Pelhřimově staví parta tří zdicích robotů

Půl roku už trvají práce na novém depozitáři pro Muzeum Vysočiny v Pelhřimově. Stavba za zhruba 130 milionů korun, kterou financuje Kraj Vysočina a realizuje stavební firma PKS stavby, by měla být hotová za dva roky. Zajímavostí na této stavbě je nasazení tří zdicích robotů, od Wienerbergeru, kteří se v takovém množství na jednom místě představují vůbec poprvé.

Foto: Wienerberger
Krajský depozitář v Pelhřimově staví parta tří zdicích robotů Foto: Wienerberger

Ze široké řady výhod, které mi byly vyjmenovány v souvislosti s nasazením robotů, považuji za zásadní rychlost a přesnost robotické práce bez ohledu na počasí a schopnost pracovat ve výškách bez nutnosti montáže lešení,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek s tím, že za důležité považuje také ekologické aspekty robota, jelikož při jeho práci vzniká méně odpadu. Zároveň však dodává, že stavba se neobejde bez precizní stavební práce mistrů zedníků.

Zdicí robot WLTR od Wienerbergeru se v letošním roce dočkal několika sourozenců. Se dvěma z nich nyní zdí vysoké zdi nového depozitáře v Pelhřimově. „Poprvé nasazujeme na stavbu současně tři roboty, kteří výrazně zrychlí proces zdění a zkrátí čas celé výstavby. Doba trvání je nyní odhadována přibližně na dva měsíce. V první části stavby roboti provádějí na novém depozitáři vyzdívky obvodového zdiva mezi nosnými sloupy. Jedná se o 52 polí ve dvou podlažích, kdy každé má délku od 5,6 metrů do 7,8 metrů, což ve výsledku znamená 963 m² zdiva. Zároveň pracují také na administrativně-provozní části depozitáře, kde provádí kompletní vyzdívky vnitřního a obvodového nosného zdiva. Dohromady v této části vyzdí 880 m² zdiva,“ říká Jaromír Sadloň, ředitel firmy GreenBuild, dceřiné společnosti Wienerberger, která zaštiťuje poskytování robotů na českém trhu a dodává: „Robota jsme poprvé představili v loňském roce a dnes už je běžnou součástí staveb. Nabízíme je k pronájmu a kapacita robotů se pro tento rok začíná blížit svému maximu.” Společnost proto postupně vyrábí další roboty, kteří stavebním firmám usnadní práci na stavbě.

„Zdicí robot, jako nové řešení pro stavby, se na objektech Kraje Vysočina objevuje poprvé. Stejně jako 3D stavby realizované už i společnostmi z našeho regionu je průlomovou novinkou přispívající k digitalizaci a nové budoucnosti stavebního průmyslu. Jejich využití je odpovědí na stále větší nedostatek kvalifikovaných pracovníků v nedostatkových profesích,“ říká Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.

Dvoupodlažní budova, která vzniká v Pelhřimově na půdorysu bývalých dílen střední školy, poskytne prostor pro uložení sbírkových předmětů na desítky let dopředu. Ve společném depozitáři vznikne centrální úložiště velké části krajské archeologie. Třebíčské a havlíčkobrodské muzeum budou tamní prostory využívat jako vedlejší úložiště. Tuto možnost bude mít i Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Krajská muzea doposud využívala depozitář v Třebíči na rohu ulic Znojemská a Kosmákova a v Jihlavě v areálu Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín.

Články autora Věra Binderová

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe

Chuť i kvalita nedobrovolně ustupují ceně

Čeští zaměstnanci vnímají výrazné rezervy ve svém stravování...
Videa & Podcasty

Aby se metan nestal nezvaným hostem

Metan je zásadní složkou zemního plynu a život...
Pohled z praxe

E.ON Energy Globe hledá nejlepší udržitelné nápady

Jaký projekt naváže na rezervaci velkých kopytníků v...