středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 18. 9. 2024 11:16

Rozvíjející se trhy předstihnou rozvinuté ekonomiky

Podpora domácích ekonomik k růstu, návrat inflace ke svému cíli a směřování k uvolněnější měnové politice – to jsou hlavní společné priority hospodářské politiky většiny zemí světa. Podle nejnovější studie Dun & Bradstreet se hospodářské oživení přesouvá do Evropy a na rozvíjející trhy, zatímco USA zpomaluje.

Foto: Shutterstock.com
Rozvíjející se trhy předstihnou rozvinuté ekonomiky Foto: Shutterstock.com

„Zdá se, že dynamika globální dezinflace zpomaluje, což signalizuje výzvy pro politiky i nástroje, které pomohou inflaci stačit. Ačkoliv ECB a Bank of England začaly snižovat úrokové sazby, americký FED se rozhodl sazby nesnižovat. A přestože uvolněnější politika ve vyspělých ekonomikách teprve začíná, rozvíjející se ekonomiky jsou v cyklu uvolňování dále. Proto očekáváme, že růst v rozvíjejících se ekonomikách bude v letošním a příštím roce předstihovat růst v rozvinutých ekonomikách. Do popředí se současně vrátila politická rizika v podobě protiimigračních nálad ve Velké Británii a v Evropě. Ve Spojených státech panuje vysoká nejistota v důsledku pokusu o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa a rozhodnutí prezidenta Joea Bidena nekandidovat ve volbách, přičemž demokratickou kandidátkou se nyní stala viceprezidentka Kamala Harrisová a kampaň vstupuje do aktivnější fáze,“ popisuje současný vývoj Dr. Arun Singh, hlavní globální ekonom společnosti Dun & Bradstreet.

Vzhledem k tomu, že oživení v západní Evropě a v některých rozvíjejících se ekonomikách v průběhu roku nabíralo na síle, zdá se, že globální růst je nyní méně závislý na USA, než tomu bylo na začátku roku 2024. Tempo uvolňování měnové politiky ve vyspělých ekonomikách je podstatně pomalejší, než se očekávalo na začátku roku, a přísné nastavení globální měnové politiky, navzdory snížení úrokových sazeb v některých ekonomikách, bude ve druhé polovině roku ve srovnání s první polovinou roku nadále tlumit vyhlídky růstu. Zdá se, že dynamika globální dezinflace se zpomaluje, což signalizuje, že další cesta k výraznějšímu oživení může být náročná.

Zdroj: Dun & Bradstreet
Zdroj: Dun & Bradstreet

Slabší, než očekávané makroekonomické údaje ze Spojených států podpořily očekávání, že americký FED letos sníží úrokové sazby. Fed na svém červencovém zasedání ponechal měnovou politiku na uzdě, ale uvedl, že by mohl začít snižovat sazby na svém příštím zasedání v září. Šance na recesi ve Spojených státech, kterou naznačují klesající výnosy amerických státních dluhopisů v srpnu, se zvýšila. „Stále však očekáváme, že nejpravděpodobnějším výsledkem bude měkké přistání americké ekonomiky – pomalejší hospodářský růst, ale bez vážné recese,“ uvádí se ve zprávě Dun & Bradstreet.

V Evropě pokračoval dobrý začátek roku i ve 2. čtvrtletí 2024. V čele růstu stálo Irsko, Španělsko a Francie, zatímco německá ekonomika poklesla, čímž se největší evropský trh ocitl na pokraji recese. ECB se stala první velkou centrální bankou, která v tomto cyklu začala snižovat úrokové sazby. Zápis z jednání o stanovení sazeb naznačuje, že ECB bude ve snižování úrokových sazeb pokračovat i ve druhé polovině roku 2024, aby podpořila poptávku. Podobně Bank of England v srpnu snížila sazby na 5,0 % a varovala, že vysoké úrokové sazby zde zůstanou, čímž jasně naznačila, že nespěchá s přechodem k výrazně nižším sazbám. Uvolnění nastavení úrokových sazeb ve Velké Británii a západní Evropě bude pravděpodobně oporou oživení ve druhé polovině letošního roku.

Růst v rozvíjejících se ekonomikách se ve druhé polovině roku 2024 pravděpodobně udrží, ale výsledky budou různé. Mírnější růst v Brazílii, Mexiku, Polsku a v některých částech rozvíjejících se asijských zemí bude kompenzován opětovným zrychlením v některých částech Latinské Ameriky, jako je Chile, Peru a Uruguay, kde dochází ke zmírnění inflace. Centrální banky klíčových rozvíjejících se ekonomik začaly letos uvolňovat svou měnovou politiku dříve než jejich protějšky z rozvinutých ekonomik. Pokračující přísná měnová politika ve Spojených státech bude pravděpodobně prozatím podporovat americký dolar, ale ta se začne uvolňovat, až FED ve druhém pololetí sníží sazby. Očekávání, že FED sníží úrokové sazby, poskytne rozvíjejícím se ekonomikám příznivější prostředí, a to i prostřednictvím určitého zmírnění síly amerického dolaru. To bude příznivé pro měny rozvíjejících se ekonomik, které oslabily ve všech regionech, nejvíce však v Latinské Americe.

Ačkoli se zdá, že rizika jsou stále vyváženější, významné protiinflační faktory nadále působí jako protivětry a brzdí oživení v některých ekonomikách. Rostoucím rizikem ve Spojeném království a v některých částech Evropy, jako je Irsko a Francie, je eskalace protiimigračních nálad, které vedou k násilí.

Články autora Petra Štěpánová

Nejnovější články

Analýzy

Nelegální agentury představují riziko

S rostoucími personálními potřebami se firmy často obracejí...
Expertní pohled

Ceny nájmů v Praze neklesnou, naopak porostou až o 10 %

Vlastní bydlení se pro velkou část mladých Čechů...
Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...

Nejnovější Analýzy

Analýzy

Nelegální agentury představují riziko

S rostoucími personálními potřebami se firmy často obracejí...
Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...
Aktuality

81 % CEO jsou muži, podíl žen se zvyšuje jen zvolna

Stejně jako v předchozích letech byla i v...