Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Brno, Plzeň, Ústí nad Labem, Pardubice... K první čtyřem zastávkám letošního seriálu Diamanty českého byznysu v úterý 24. září přibyla zastávka pátá a předposlední – ocenění byla v olomouckém hotelu Nutrend předána nejlepším firmám Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
Organizátoři s ohledem na povodně, které byly devastující právě pro oba zmíněné kraje, uvažovali o přesunutí akce na jiný termín, po konzultacích s oceněnými byl však původní termín zachován. „Proto jsme olomoucký večer pojali i jako hold obdivuhodné odolnosti tuzemských firem a rozhodli se využít setkání také ve prospěch zasažených oblastí,“ poznamenala jednatelka pořádající marketingové a komunikační agentury COT group Eva Frindtová. „Osobně jsem s tímto regionem pevně spojen, byť dnes působím mimo něj. Ale mnoho desítek úspěšných moravskoslezských firem sdružuje náš Leaders Club a není nám osud tohoto kraje lhostejný. Proto bych rád všem, kteří ještě mohou pomoci, nabídl několik možností, jak to udělat koordinovaně a smysluplně. A věřím, že minimálně jedna firma, která se k nám přidá, se tu určitě najde,“ požádal v úvodu Adam Liška, prezident Leaders Club a vrcholový manažer Aero Vodochody. Téma ničivých povodní, z nichž se kraje budou vzpamatovávat dlouhé měsíce a někde i roky, pak rezonovalo ještě i v úvodní debatě zástupců oceněných firem.
OLOMOUCKÝ KRAJ
TOP 10
Síň slávy
FARMAK, a.s.
ALIKA a.s.
SIWATEC, a.s.
VÁPENKA VITOUL s.r.o.
SULKO s.r.o.
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
TOP 10
Síň slávy
U & SLUNO A.S.
ISMM GROUP
MSV ELEKTRONIKA S.R.O.
Letošní ročník žebříčku Diamanty českého byznysu navazuje na dva předchozí základní podobou soutěže – o pořadí firem rozhoduje Diamantový index, který na základě objektivních ekonomických ukazatelů, jimiž jsou Nárůst tržeb, Nárůst aktiv, ROE a Běžná likvidita, vyčísluje společnost Dun & Bradstreet. Hodnotí se poslední tři roky (v letošním ročníku tedy léta 2020-2022), každý samostatně a každý jinou vahou.
Do žebříčku vstupují pouze společnosti se sídlem v České republice, které splňují obrat 100 mil. Kč až 5 mld. Kč, mají veřejně dostupné účetní závěrky za poslední tři roky a jejich konečný vlastník je minimálně z 49 % český. Kvalitativním kritériem je schopnost firem dostát závazkům, což znamená, že hodnocená společnost nesmí být v likvidaci či insolvenčním řízení a současně nesmí být evidována jako nespolehlivý plátce/osoba s pohledávkami státu či dalším subjektům. Vyloučeny jsou také firmy působící ve specifických oborech podnikání – finanční instituce, výrobci zbraní, výrobci a distributoři pohonných hmot a paliv, sázkové kanceláře a organizátoři hazardu.
Základní Diamantový žebříček, který je objektivním hodnocením úspěšnosti firem, v letošním roce doplňuje i subjektivní hodnocení, pomyslná Síň slávy. V každém kraji tak může být oceněno maximálně pět firem, které vedle skvělých ekonomických výsledků také dokazují, že podnikat lze odpovědně. „Jsou to firmy, které ze svého úspěchu vždy něco vracejí. Jedny podporují tradiční obory, jiné inovují, další kladou důraz na ochranu přírody a vlastně všechny podporují rozvoj regionů. Letošní povodně znovu ukázaly, jak jsou regionální, často rodinné firmy, pro společnost důležité – v mnoha částech těchto krajů se život nezastavil i díky stovkám místních firem a podnikatelů. Ocenění patří dnes jim všem,“ zdůraznila druhá jednatelka pořádající agentury Gabriela Ben Ahmed.
Společnosti oceněné v Diamantovém žebříčku získávají letos originální modrou pyramidu, kterou navrhl Zdeněk Lhotský a vyrobilo ji jeho Studio tavené skleněné plastiky v Pelechově. Zástupci firem uvedených do Síně slávy si z Olomouce odvezly portrét Tomáše Bati signovaný autorem Jadranem Šetlíkem a prémiová vína vinařství Vajbar.
Seriál Diamanty českého byznysu 2024 bude zakončen 22. října v Praze.