Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Kvůli končící podpoře čeká tisíce firem v Česku přechod na nový podnikový informační systém SAP S/4 HANA, který běží na cloudu. S výběrem nejvhodnější části softwaru a s její implementací pomáhá poradenská společnost KPMG, která je globálním i lokálním partnerem SAP. Více v rozhovoru s Kateřinou Dudkovou, vedoucí konzultačního týmu KPMG pro SAP.
Jak vypadá vaše spolupráce se SAP?
SAP je globálním výrobcem softwaru a my byznysoví poradci s hlubší znalostí místních trhů. Pomáháme firmám vybrat nejvhodnější část SAP a pak ji úspěšně zavést. Implementace je totiž náročná a různým firmám se hodí SAP k jiným účelům. Rozdíly nejsou jen sektorové, ale třeba i v tom, jestli chcete mít centrální nákup, nebo ne. Nikdy to není jen čistě technická věc, ale i otázka byznysového směřování. Pokud majitel plánuje s firmou například expandovat do zahraničí, nebo ji reorganizovat či částečně prodat, už teď by tomu měl přizpůsobit i svůj SAP. Pomáháme také mimo jiné se spočítáním rozpočtu na nákup softwaru.
Partnerství tedy propojuje technologické a byznysové poradenství?
Přesně tak. U velkých transformací potřebujete oba typy poradenství. Firmy by se měly ptát, co jim technologické změny přinesou byznysově. Naklikat SAP není těžké, ale co, jak a pro koho, nad tím se vyplatí hlouběji zauvažovat, aby to firmě co nejvíc přineslo. Jinak řečeno: nejde jen o to mechanicky převést software na vyšší verzi. Je dobré u toho šířeji zrevidovat firemní procesy. A na to se hodí pohled zvenku. Interně totiž vznikne tendence zavést novinky tak, aby řada věcí zůstala podobná tomu, na co jsou zaměstnanci zvyklí, i když už to neodpovídá nejlepší praxi. Hrozí, že novou technologii napasujete na starý proces, takže můžete mít nakonec jen dražší starý proces. Podobným zklamáním zabrání byznysoví konzultanti, kteří mají zkušenosti z velkých projektů napříč ekonomikou a nebojí se klientovi říct, ať něco přenastaví, nebo nedělá vůbec. Jejich připomínky vezme management vážněji, když budou z renomované firmy, která je schopná nést odpovědnost za svá doporučení.
Proč firmy potřebují nový SAP?
V roce 2027 skončí podpora a rozvoj dosavadních systémů SAP. Někomu se může zdát, že to je za dlouho, ale zejména velké firmy by se měly připravovat s předstihem. Ale končící podpora není jediný důvod. Jde i o to, že svět se rychle vyvíjí, a v technologiích to platí dvojnásob. Mnoho firem má SAP starý i desítky let, a nemůže tedy těžit z výhod novějších verzí. A kdo neinovuje, koleduje si o úpadek.
V čem jsou výhody SAP S/4 HANA?
Jde o přechod na cloud a model softwaru jako služby. To znamená, že software můžete využívat přes internet, aniž byste ho spravovali. Klientům odpadne nutnost provozovat vlastní drahé servery. SAP tedy bude přístupnější širšímu okruhu firem. I těm, pro které byl dříve komplikovanější kvůli nedostatku vlastních IT specialistů. Díky přesunu do cloudu bude SAP k dispozici rychleji a nonstop, bez výpadků. Nový SAP má v sobě také vlastní AI, ale lze ho napojit i na univerzální AI platformy.
Nejde jen o to převést sap na vyšší verzi. Je dobré u toho zrevidovat firemní procesy. A na to se hodí pohled zvenku.
Pokud ho dosud nepoužívaly, proč by firmy měly na SAP přestoupit?
SAP nabízí přednastavené optimalizované způsoby řízení jednotlivých firemních oblastí. Takže celkově zefektivní provoz, například sníží interní nákladovost nebo zkrátí nákupní proces. U firem, které žádný SAP neměly, se přínosy přechodu na něj projeví viditelněji a také se snáze měří. Někdy pak firmy říkají, že zaznamenaly přínos i tam, kde ho nečekaly. Kdo dosud žádný SAP neměl, může na jeho zavedení někdy využít i dotaci.
Je SAP vhodný i pro startupy?
Pokud rychle rostou, SAP usnadní růst lépe uřídit. SAP je častou volbou i pro firmy působící na několika zahraničních trzích nebo pro ty začleněné do větších koncernů. Umožňuje totiž standardizaci řízení každé části, včetně sběru, zpracování a zpřístupnění dat napříč celou skupinou. Obecně platí, že SAP usnadní rozhodování založené na datech, které by mělo být pro management jakýmsi prvním přikázáním. Dám příklad: teď se hodně mluví o ESG datech. KPMG má vlastní metodiku ESG a firmám vytváří a nasazuje ESG strategie. A tu lze zakomponovat do platformy SAP, která pomůže sledovat, jak se cíle naplňují.