Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky (dále jen Rozhodčí soud) má nejširší možnou působnost ze všech rozhodčích institucí.
Jaké spory lze Rozhodčímu soudu svěřit? V rozhodčím řízení lze rozhodovat všechny majetkové spory (s výjimkou spotřebitelských a incidenčních sporů), pokud lze v takovém sporu uzavřít smír. Jedná se tedy o spory:
Je to zejména rychlost, neformálnost, odbornost a diskrétnost. Rozhodci jsou odborníci na celou řadu různých odvětví, při správné volbě rozhodce tak bude Váš spor rozhodovat někdo, kdo tomu opravdu rozumí.
Rozhodčí řízení je vhodným nástrojem řešení obchodního sporu v případě, pokud nechcete se svým obchodním partnerem ukončit další spolupráci, ale spor vyřešit konstruktivně, efektivně a neveřejně. Obchodní firmy se zpravidla svými spory nechlubí.
Aby mohl Váš spor rozhodovat Rozhodčí soud, je nezbytné uzavřít rozhodčí smlouvu, nejčastěji formou rozhodčí doložky obsažené přímo v hlavní smlouvě. Doporučená znění rozhodčích doložek najdete na webových stránkách www.soud.cz/rozhodci-dolozka. Jednou z možností je následující formulace: „Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho řádu třemi rozhodci.“