Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Španělsko patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším destinacím ve světě, i v letošním roce se dle současného vývoje očekává překročení loňského rekordu, který dosahoval 85 milionů návštěvníků. Jak zachovat cestovní ruch, který je pro Španělsko klíčovým odvětvím, a to i na Kanárských ostrovech?
Právě na téma tzv. overtourismu proběhl v rámci Work&Dicovery Tour Gran Canaria ACK ČR uzavřený pracovní kulatý stůl se zástupci vedení asociace, Španělské centrály pro cestovní ruch Vídeň a Patronátu pro cestovní ruch na Gran Canarii. Turistický patronát Gran Canarie se dlouhodobě zabývá touto problematikou, hlavně pak otázkou, jak rozprostřít návštěvníky ostrova do více destinací.
Růst počtu návštěvníků dokazuje i statistika za rok 2023. V daném roce činila obsazenost pokojů celkem 79,3 procenta a lůžek 69,3 procenta, což představovalo nárůst o 7,84 procenta oproti roku 2019. Jde o nejvyšší hodnotu růstu na Kanárských ostrovech. Průměrná délka pobytu v roce 2023 činila 7,1 dne, přičemž cizinci se v průměru zdrželi 8,2 dne. Ostrov, kde žije 850 tisíc obyvatel, navštívilo před rokem celkem 4 340 676 milionů turistů, tedy o 32,79 procenta více než v roce 2022 a o 1,59 procenta více v porovnání s rokem 2019. Vyplývá to ze zdrojů Španělské centrály pro cestovní ruch.
I tato čísla dokazují, jak je cestovní ruch pro celé Kanárské ostrovy i samotný ostrov Gran Canaria velmi důležitým odvětvím, které poskytuje zaměstnanost a vytváří podstatnou část HDP. Je však nezbytné myslet i na jeho dopady na běžný život místních obyvatel. Ačkoliv podporují cestovní ruch, zvláště na ostrovech je složité vypořádat se s otázkou dostupnosti bydlení a cenové politiky za ubytování. Kanárské ostrovy jsou nejen díky své poloze, klimatu či i snížené sazbě DPH lukrativním trhem pro nákup nemovitostí ze zahraničí. Současně řada ubytovacích jednotek je skupována a nabízena k pronájmu pro turisty. Tím došlo k narušení trhu a zhoršily se podmínky pro život místních. I proto Kanárské ostrovy v letošním roce připravují velmi přísný zákon, který se zaměří na pronajímání bytů pro turistické účely.
Oproti jiným destinacím, které řeší obdobnou problematiku, jsou Kanárské ostrovy i přímo Gran Canaria velmi dobře připraveny zvládnut situaci s výletními loděmi, stejně jako problematiku sladké vody – tak je na ostrově dlouhodobě vyráběna odsolováním. I tuto problematiku lze často řešit ve společné symbióze se zástupci cestovních kanceláří a cestovních agentur, a to i ve vztahu na osvětu turistů.
Kulatý stůl se nesl ve velmi přátelském duchu s cílem vyměnit si zásadní informace týkající se cestovního ruchu a nastavit si cesty další vzájemné spolupráce, a to i ve vztahu na prezentaci v médiích.
I zde se jasně ukazuje, jak je důležitá spolupráce napříč všemi úrovněmi a otevřená komunikace. Gran Canaria je velmi kosmopolitní ostrov, který i nadále turistům nabízí srdečnou laskavost a pohostinnost. I proto je důležité pracovat na nové strategii pro cestovní ruch.
Představenstvo ACK ČR a účastníci cesty děkují všem partnerům, kteří se podíleli na přípravě programu a poskytli skvělou péči během pobytu na Kanárských ostrovech. Zvláštní poděkování patří:
· Španělské centrále pro cestovní ruch: Rocío Martín (rada pro cestovní ruch pro střední Evropu a ředitelka Španělské centrály pro cestovní ruch, Vídeň) a Zuzana Churanová (zástupkyně centrály pro Českou republiku)
· Patronátu cestovního ruchu na Gran Canaria: Pablo Llinares (generální ředitel), Pino León (ředitelka pro propagaci cestovního ruchu Gran Canaria) a Noelia Medina (oddělení Promotion Turism Gran Canaria)
Velké poděkování náleží také místopředsedkyni ACK ČR Lence Vikové, která celý program zaštítila a zajistila jeho hladký průběh a hotelu Lopesan, jmenovitě pak Markétě Hejdukové.