středa 5. února 2025
ikona hodiny 12. 12. 2024 08:03

Fotovoltaika láká firmy i živnostníky

Jak postupovat a na co si dát pozor?

Fotovoltaika už dnes není jen záležitostí specifických provozů, její využití je naopak velmi široké od menších podniků až po průmyslové parky nebo například zemědělská družstva. Stále oblíbenější jsou také fotovoltaiky do 50 kWp, které zajímají hlavně malé či střední firmy nebo drobné živnostníky. Jaká jsou specifika komerčních instalací? Na co se připravit a jak postupovat? Zeptali jsme se Ing. Jana Hájka, obchodního ředitele firmy ACETEX, s. r. o., která má za sebou tisíce instalací fotovoltaických elektráren.

Foto: Acetex
Fotovoltaika láká firmy i živnostníky. Jak postupovat a na co si dát pozor? Foto: Acetex

Jaké dotace mohou firmy a podnikatelé aktuálně čerpat?

Asi nejzajímavější je nyní podpora fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do 50 kWp, pro jejichž výstavbu spustilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou v létě novou dotační výzvu. Ta je pro komerční subjekty velmi zajímavá především díky kombinaci dotační složky a bezúročné půjčky.

Jaké finance lze tímto způsobem získat?

Co se týče dotační složky, mohou firmy a podnikatelé získat až 30 % na fotovoltaické panely a až 50 % na bateriové akumulace. Bezúročný úvěr mohou získat ve výši od 500 tisíc do 3 milionů korun.

Jaké další dotace mohou komerční subjekty využít?

Pro fotovoltaické elektrárny je určena také aktuální výzva Státního fondu životního prostředí s názvem RES+. Konkrétně jde o výzvu č. 1/2024, která je zaměřena na výstavby FVE s výkonem do 5 MWp. Maximální míra podpory může v tomto případě dosáhnout až 50 % z celkových výdajů projektu.

Jak ale firmy či podnikatelé poznají, že je pro ně fotovoltaika rentabilním řešením?

Pro firemní zákazníky jsme připravili nabídku vypracování Studie realizovatelnosti fotovoltaické elektrárny s 3D modelem zdarma. Ta se provádí na základě osobního šetření našeho zástupce, který zjistí potřeby dané firmy, ověří si její spotřebu, denní a týdenní režim fungování a také technické možnosti nemovitosti pro instalaci jednotlivých prvků systému.

Jaké informace firma ze Studie realizovatelnosti zjistí?

Základem je profesionální návrh fotovoltaické elektrárny včetně jejího celkového výkonu a použitých technologií – panelů, střídače, případně bateriového úložiště a jejich technických parametrů. Právě tyto informace zajistí základní přehled o rentabilitě elektrárny v dlouhodobém horizontu a také návratnosti vložené investice, která se dnes může při využití obchodování na spotu a AI energetického managementu pohybovat již od méně než 5 let.

Pokud se firma pro realizaci elektrárny rozhodne, jaký je další postup?

Zpracování studie předchází ještě jeden velmi důležitý krok, kterým je ověření připojitelnosti daného odběrného místa k distribuční soustavě. Kromě toho zajistíme i zpracování projektové dokumentace, přípravu a podání žádosti o dotaci a samozřejmě také realizaci.

K čemu lze vyrobenou energii využívat?

U komerčních instalací bývá největší část vyrobené energie přímo spotřebována v daném odběrném místě jako mnohem levnější varianta konvenčního nákupu elektrické energie od dodavatele. Další variantou je uložení energie do systému akumulace, například pro vícesměnný provoz nebo vykrytí energeticky náročných špiček. Existuje také řada modelů pro spotové obchodování nebo lze vyrobenou energii sdílet s dalšími odběrnými místy.

Když se přesuneme k samotné instalaci elektrárny, má nějaká specifika?

Zde je nutné upozornit, že instalace firemní fotovoltaiky není to samé jako instalace na rodinném domě. Prakticky každý projekt má svá specifika a mnoho instalačních firem s nimi nemá potřebné zkušenosti. I proto hraje klíčovou roli už samotný výběr profesionální realizační firmy.

Jaké jsou aktuálně nejčastější instalace firemních fotovoltaik?

Nejčastější jsou konfigurace mezi 20 a 50 kWp instalovaného výkonu s přibližně dvojnásobnou velikostí akumulace do bateriového úložiště.

Jak dlouho obvykle celý proces trvá?

U větších instalací je to vždy individuální dle velikosti instalovaného výkonu, specifických parametrů a požadavků investora. V případě FVE o velikosti do 50 kWp se realizace pohybují zhruba od dvou do deseti dnů, kompletní příprava dotačních a dalších podkladů zabere typicky kolem dvou, tří měsíců.

Nejnovější články

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...

Nejnovější Aktuality

Expertní pohled

Zaměstnanecké benefity se mění

Rok 2025 znamená důležité změny v oblasti zaměstnaneckých...
Aktuality

Nová evropská směrnice výrazně zdraží topení domácností

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem...
Expertní pohled

Digitalizace po česku

Umí český stát digitalizovat? Nebo je to jen...