středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 14. 12. 2024 11:27

Hamás hrozí kyberšpionážními i destruktivními operacemi

Společnost Check Point Software Technologies, průkopník a globální lídr v oblasti kyberbezpečnostních řešení, upozorňuje na aktivity hackerské skupiny WIRTE, která pochází z Blízkého východu a je napojená na skupinu Gaza Cybergang, spojovanou s Hamásem. WIRTE je aktivní minimálně od roku 2018 a proslavila se politicky motivovanými kybernetickými špionážemi. Zaměřuje se zejména na subjekty na Blízkém východě, konkrétně na Palestinskou samosprávu, Jordánsko, Egypt, Irák a Saúdskou Arábii.

Foto: Shutterstock.com
Kybernetická skupina WIRTE, napojená na Hamás, hrozí špionážními i destruktivními operacemi Foto: Shutterstock.com

Řada kybernetických aktivit spojených s Hamásem byla vzhledem k pokračující válce zastavena, operace skupiny WIRTE jsou naopak mnohem intenzivnější. V poslední době kromě špionážních kampaní provedla také nejméně dvě destruktivní operace proti Izraeli.

Špionážní operace

Check Point od října 2023 zaznamenal několik kampaní, využívajících malware spojovaný se skupinou WIRTE.

Řada špionážních kampaní využívá škodlivé soubory RAR, které šíří malware, s jehož pomocí mohou útočníci získat informace o verzi Office, verzi operačního systému, názvu počítače, uživatelské jméno a seznam nainstalovaných programů na napadeném počítači. V další fázi je do počítače stažen malware s ještě nebezpečnějšími schopnostmi

V září 2024 objevila společnost Check Point nový infekční řetězec, který využívá PDF soubor s malwarem, určeným pro pokročilé kybernetické operace. Jakmile útočníci získají přístup k napadeným systémům, mohou provádět různé škodlivé aktivity, včetně krádeže dat, dalšího šíření v síti a vzdáleného ovládání infikovaných zařízení.

Destruktivní útoky

V říjnu 2024 byla z účtu prodejce kyberbezpečnostních řešení ESET šířena škodlivá e-mailová kampaň. E-maily se zaměřovaly na různé cíle v Izraeli, včetně nemocnic a obcí, a tvrdily, že zařízení uživatele je cílem útoku národní hackerské skupiny. Součástí e-mailu byl odkaz na stránku, která nabízela instalaci programu chránícího před podobnými hrozbami.

Ve skutečnosti si uživatel stáhl do počítače wiper, tedy malware, jehož cílem je vymazat nebo poškodit data v počítači, případně v celé síti. Jednalo se o vylepšenou verzi wiperu SameCoin, což je multiplatformní wiper pro Android a Windows. V rámci infekčního řetězce došlo také ke snaze o připojení k webu izraelské civilní obrany, aby si útočníci ověřili, že oběť je z Izraele, protože odjinud není přístup možný. Malware kromě instalace wiperu do počítače stáhl tapetu s odkazem na brigády Al-Kassám, vojenské křídlo Hamásu, propagandistické video Hamásu ukazující útoky ze 7. října a komponentu Infector, která odesílá přílohu na další adresy ve stejné organizaci a kopíruje wiper do dalších počítačů v síti.

Zdá se, že útočníci sledují dva cíle. Zaměřují se na destruktivní útoky uvnitř Izraele a zároveň provádějí špionážní kampaně v sousedních zemích.

Nejnovější články

Analýzy

Nelegální agentury představují riziko

S rostoucími personálními potřebami se firmy často obracejí...
Expertní pohled

Ceny nájmů v Praze neklesnou, naopak porostou až o 10 %

Vlastní bydlení se pro velkou část mladých Čechů...
Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...

Nejnovější Aktuality

Expertní pohled

Ceny nájmů v Praze neklesnou, naopak porostou až o 10 %

Vlastní bydlení se pro velkou část mladých Čechů...
Analýzy

České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost

Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v...
Aktuality

Startuje Davos s tématem Trump 2.0

Startující ekonomické fórum v Davosu bude mít pravděpodobně...