Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Nízká míra nezaměstnanosti, nedostatek uchazečů na rostoucí počet pozic a pokračující tlak na navyšování mezd. Tato témata budou podle odborníků z personální agentury Grafton Recruitment spoluutvářet podobu trhu práce v České republice i v roce 2025. Navzdory problémům německé ekonomiky a vysoké míře automatizace český průmysl nadále nabírá pracovníky, velký hlad je zejména po výrobních dělnících, elektro specialistech a řemeslnících. Ten s očekávaným oživením ve stavebnictví ještě zesílí. I proto pro zaměstnavatele zůstane klíčovou otázkou možnost snadno a pružně zaměstnávat pracovníky ze zahraničí.
Existuje jen relativně málo pozic, na které v České republice stojí uchazeči „frontu“. Patří k nim manažerské role, pozice specialistů zákaznického servisu a výrobní pozice, které nejsou do směnného provozu. Prakticky všechny ostatní pracovní nabídky zaměstnavatelé zaplňují s menšími či většími problémy, což má výrazný vliv na prodlužování náborového procesu. Není výjimkou, že zaměstnavatel na nové pracovníky čeká i 4 měsíce. Zvlášť pokud jde o úzkoprofilové nebo nové profese, které souvisí s novými technologiemi či postupy, jako jsou například experti na automatizaci, AI či udržitelnost.
Nejpoptávanější pozice: elektro specialisté, mechanici, servisní technici, ale i sales controlling, nákupčí, obchodní zástupci nebo účetní.
Pozice s největším přetlakem uchazečů: v regionech především manažerské role či specialisté zákaznické podpory, v Praze hlavně skladníci nebo pickeři.
Největší počet kandidátů na obsazovanou pozici: 150 zájemců o pozici specialisty zákaznické podpory v Brně, 100 uchazečů o místo skladníka v jednosměnném provozu v Praze a 50 kandidátů na pozici plant managera v Praze.
Posty, které patřily k nejobsazovanějším: stejně jako v loňském roce zejména HR, operátor výroby, nebo obchodní zástupce.
Nejrychleji obsazená pozice: pomocný dělník v Liberci a recepční v Brně do 24 hodin, IT specialista v Brně a operátor ve výrobě v Ostravě do 48 hodin.
Nejdelší doba do obsazení postu: vedoucí technického oddělení v Praze se nedařilo nalézt téměř 4 měsíce.
Obory s největším nárůstem mzdy: bankovnictví a finanční služby, podnikové a zákaznické služby, nákup a logistika, inženýring a výroba.
Obory s žádným či nejmenším nárůstem mzdy: IT a stavebnictví.
Nejpalčivější problémy uchazečů: nízká mzda, příliš zdlouhavý náborový proces, nutnost dojíždět.
Nejpalčivější problémy firem: nedostatek uchazečů, fluktuace zaměstnanců, vysoká finanční očekávání kandidátů.
I když konstantou tuzemského trhu zůstává značný vliv německé ekonomiky, včetně jejích přetrvávajících problémů, ekonomika našich západních sousedů může i v roce 2025 ovlivňovat růst tuzemského HDP, ne však zdejší trh práce či míru nezaměstnanosti. Ta bude oscilovat kolem 4 %, a to i díky tomu, že řada oborů zdravě roste. Například pro Českou republiku stále stěžejnímu automobilovému průmyslu se zatím daří nad očekávání dobře, ačkoli i automobilky se potýkají s operativními komplikacemi, především vlivem zvyšujících se fixních i variabilních nákladů. Zároveň, po mírné stagnaci v roce 2024, lze očekávat opatrný růst ve stavebním průmyslu, a to jak v oblasti infrastrukturních, tak rezidenčních projektů. Dlouhodobě a kontinuálně pak vykazují růst sektor energetiky a zbrojního průmyslu, který hraje v českém hospodářství významnou roli.
Ani predikovaný mírný růst nezaměstnanosti trhu práce příliš nepomůže, zaměstnavatelé proto budou i nadále volat po změnách ve strategiích a pravidlech souvisejících s ekonomickou migrací. „Čeští zaměstnavatelé by určitě pozitivní změny v pravidlech ekonomické migrace ocenili, především v oblasti zrychlení a digitalizace vízové politiky, v akceleraci najímání zahraniční pracovní síly a snížení administrativní zátěže spojené se zahraničními kandidáty,“ upozorňuje Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment. Celá řada oborů je totiž na zahraničních pracovnících již závislá, kvůli zajištění plynulého chodu výroby a naplňování zakázek je například zaměstnává již více než 80 % výrobních firem. Důležitou roli hrají i v oboru IT a podnikových, kde dle průzkumu asociace ABSL tvoří dokonce 43 % všech zaměstnanců.
Nábor zaměstnanců by pak měl zaměstnavatelům usnadnit i otevřenější přístup zaměstnavatelů k flexibilitě a zkráceným úvazkům. Velmi pozitivní vliv mělo v tomto ohledu zavedení možnosti práce z domova, na trhu práce však existuje mnoho skupin uchazečů, kteří z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí pracovat na plný úvazek a kvůli nedostatku příležitostí zůstávají bez práce. „Zda právě v této oblasti dojde v dohledné době k dalším odpovídajícím legislativním změnám, je však nejisté,“ konstatuje Martin Malo s tím, že jde o oblast, které by zákonodárci i firmy měly věnovat velkou pozornost.
Ohledně vývoje mezd očekává agentura Grafton Recruitment pokračující tlak na jejich zvyšování. „Ačkoli reálná mzda roste rychlostí zhruba 4 % meziročně, následky kumulativní inflace za poslední čtyři roky zatím nedohnala,“ popisuje situaci Martin Malo a dodává: „Vlivem nedostatku kandidátů, který dělá z trhu práce v České republice ´trh řízený kandidáty´, se dá předpokládat, že mzdy porostou i nadále, a to rychleji, než je průměr růstu mezd v EU.“