Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Česká ekonomika bude v příštím roce ve stínu záměrů nově nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a mdlé výkonnosti Německa, hlavního obchodního partnera Česka. Přesto hrubý domácí produkt zrychlí tempo svého růstu v porovnání s letoškem více než dvakrát na 2,3 procenta, předpovídají analytici skupiny ČSOB.
„Obchodní války mohou v příštím roce brzdit investiční apetit exportně orientovaného průmyslu. A to zvlášť v těch odvětvích, která kvůli rostoucí globální konkurenci nebo vyšším cenám energií čelí již dnes vysoké nejistotě. I tak však předpokládáme, že česká ekonomika zrychlí hospodářský růst z letošních 1,0 procenta na 2,3 procenta díky pokračujícím útratám domácností, pozitivnímu efektu nižších úrokových sazeb a rychlejšímu přílivu peněz z evropských fondů,“ očekává Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.
„Inflace sice zůstane i v roce 2025 pod kontrolou centrální banky a v průměru se bude pohybovat okolo 2,5 procenta. Zvýšená však i nadále zůstane inflace služeb, stejně jako střednědobá inflační očekávání. I proto předpokládáme, že české úrokové sazby již výrazně nepoklesnou a centrální banka se s nimi zastaví v blízkosti nové neutrální úrovně na 3,5 procenta,“ dodává Jan Bureš.
„Výsledky listopadových voleb do Bílého domu a Kongresu přinesou významné změny v hospodářské politice USA, přičemž některé z nich se mohou propsat do ekonomiky relativně brzy. Pokud Donald Trump dostojí svým vyhrůžkám ohledně zvýšení cel, dojde k dočasnému zvýšení inflace, což může komplikovat snahu Fed snížit inflaci ke dvouprocentnímu cíli,“ říká Jan Čermák, makroekonomický analytik ČSOB.
„V roce 2025 se zřejmě jen částečně projeví zásahy v rozpočtové politice, neboť daňové změny by měly být připraveny až pro fiskální rok 2026. Přesto může dojít k dílčím škrtům na výdajové straně, které mohou ekonomiku mírně ochladit. Velkým otazníkem pak bude to, jak se v ekonomice projeví Trumpem prosazované zpomalení migrace, která za administrativy Bidena významně akcelerovala a zřejmě pomáhala držet na uzdě růst mezd a tím nepřímo tlumila inflaci,“ doplňuje Jan Čermák.
„Německá ekonomika má za sebou mizerné dva roky a právem je označovaná jako nemocný muž Evropy. Hospodářský růst drží na uzdě nejen cyklické problémy, ale stále viditelněji také dlouhodobé strukturální výzvy jako jsou drahé energie a ztráta konkurenceschopnosti klíčových průmyslových odvětví. Po sérii negativních šoků a dvou letech záporného růstu očekáváme v roce 2025 pouze křehké oživení ekonomiky tempem 0,3 procenta,“ předpovídá Dominik Rusinko, makroekonomický analytik ČSOB.
„Výhled na německou ekonomiku komplikuje nejistý výsledek předčasných parlamentních voleb, stejně jako zamýšlené politiky nastupující Trumpovy administrativy. Vzhledem ke své vývozní závislosti na USA patří Německo k vůbec nejzranitelnějším ekonomikám EU vůči vyšším celním tarifům. Na druhou stranu bude mít nová německé vláda k dispozici dostatečný fiskální prostor, aby výrazně navýšila investiční aktivitu a podpořila oživení ekonomiky i její dlouhodobé vyhlídky,“ uzavírá Dominik Rusinko.