Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Koncept Urban Mining přináší revoluci v pohledu na odpady při demolici staveb a jejich využití jako zdrojů stavebního materiálu. Tento inovativní přístup zahrnuje získávání neboli vytěžování využitelných stavebních materiálů a prvků ze stávajících budov a infrastrukturních staveb. Zastavěná města a budovy určené k demolici jsou tak vnímány jako nevyčerpané zdroje znovu použitelných materiálů a prvků. Vynikajícím příkladem praktikování tohoto konceptu je Region hlavního města Bruselu, který již v roce 2019 implementoval ambiciózní politiku cirkulární ekonomiky. Díky ní není v regionu povolena demolice objektu, pokud pro ni není aplikován komplexní plán Urban Mining.
Skutečný potenciál tohoto přístupu ukazují dva bruselské projekty: ZIN a Multi Tower. Projekt ZIN, který realizovala společnost Befimmo, je jedním z největších projektů Urban Mining v Evropě s celkovou podlažní plochou více než 110 000 m². Projekt Multi Tower, který realizovaly společnosti Immobel a Whitewood, je osmnáctipodlažní projekt o ploše 44 000 m². Zároveň je první CO2 neutrální kancelářskou budovou v belgickém hlavním městě.
Drees & Sommer, globální poradenská společnost v oblasti nemovitostí, průmyslu a infrastruktury, a její dceřiná společnost EPEA, mezinárodní inovační partner pro ekologicky šetrná stavební řešení, poskytly v těchto projektech poradenství Cradle to Cradle (C2C) 1 s implementací principů cirkulární ekonomiky.
Tato věta výstižně popisuje, jak obvykle nakládáme s budovami k demolici a vzniklým odpadem z demolice. Většina stavebních materiálů dnes končí na skládkách, kde jsou buď zničeny, nebo recyklovány na produkty mnohem nižší hodnoty. Tím dochází ke značným ztrátám cenných zdrojů. Naše zdroje jsou lokálně i globálně omezené a s rostoucím tlakem urbanizace a zvyšujícím se počtem obyvatel se předpokládá, že se celosvětová poptávka po stavebních materiálech do roku 2050 ztrojnásobí. Jen v EU vzniká ročně více než 450 milionů tun stavebního a demoličního odpadu. „Musíme se oprostit od běžné demolice a místo toho objevovat a prozkoumávat materiály ve stávajících budovách. Naše města jsou dynamické, člověkem vytvořené zásoby s jedinečným metabolismem a jsme obklopeni více než 50 miliardami tun cenného materiálu,“ vysvětlil Michael Moradiellos del Molino, ředitel oddělení udržitelnosti a cirkulární ekonomiky, Drees & Sommer.
Projekt ZIN, který realizoval belgický realitní investiční fond Befimmo, spočívá v rekonstrukci věží 1 a 2 bruselského Světového obchodního centra (World Trade Center). Po demontáži byly stávající věže spojeny novou částí se 14 zdvojenými podlažími. Současný multifunkční prostor ZIN na ploše 110 000 m² nabízí kanceláře, co-workingové prostory, bydlení a hotelové služby. Navrhli jej architekti Jaspers & Eyers/51N4E/AUC a dosahuje výšky přibližně 100 metrů. Hlavní část o rozloze 75 000 m² je určena pro kancelářské využití, včetně co-workingových prostorů. V únoru 2024 se do nové kancelářské budovy (Marie Elisabeth Belpaire Building), která je součástí projektu ZIN, nastěhovaly první organizace vlámské vlády. Dalších 14 000 m² je určeno pro byty a 16 000 m² pro hotelové ubytování, volnočasové prostory, restaurace a obchody.
Jednou z hlavních ambicí tohoto projektu bylo začlenění konceptu Cradle to Cradle, a to prostřednictvím inventarizace a opětovného využití maxima materiálů a také certifikace desítek stavebních materiálů Cradle to Cradle Certified®. Více než 1 000 tun materiálů, včetně zdvojených podlah, příček, fasádních prvků a mnoha dalších položek, bylo znovu použito a 140 tun upcyklováno (přeměna původně odpadních materiálů na nový materiál s vyšší hodnotou). Společnosti
Drees & Sommer a EPEA podpořily tento projekt poradenstvím v oblasti Cradle to Cradle, včetně identifikace dostupných materiálů a technických řešení, podpory demolice/demontáže podle C2C a implementace tzv. materiálového pasu.
„Víme, že budoucnost stavebnictví není jen o kladení jedné cihly na druhou. Jde o to dělat věci lépe – pro lidi a pro naši planetu. Proto je udržitelnost středobodem všech našich aktivit. Snažíme se nastavovat nové standardy, které jsou nad běžně uvažovanou úrovní. Úzkou spoluprací s našimi partnery a subdodavateli podporujeme certifikaci Cradle to Cradle, protože skutečný pokrok nastane, když se všichni vydáme stejným směrem. A tím to nekončí. Zaměřujeme se na opětovné využití materiálů přímo na místě prostřednictvím Urban Mining, čímž zajišťujeme, že každý náš projekt přispívá výraznou měrou k cirkulární ekonomice,“ komentoval Wim Plaum, ředitel projektu ve společnosti Befimmo.
Mezi příklady úspěšné spolupráce s partnery a subdodavateli patří udržitelná a hlavně cirkulární hydroizolace na ploše přibližně 50 000 m² od společnosti Derbigum, cirkulární dveře vyvinuté speciálně pro ZIN společností Eribel a hliníkové fasádní obklady s certifikací Cradle to Cradle od společnosti Kyotec Group. Kromě toho společnost CCB Concrete přeměnila 30 000 tun starého betonu z věží Světového obchodního centra na vysoce kvalitní beton s certifikací Cradle to Cradle Certified® Silver, který byl znovu použit jako plně nosná podlahová deska při rekonstrukci ZIN, což se v regionu Beneluxu stalo vůbec poprvé.
Tento významný projekt společností Immobel a Whitewood, které budovu získaly koncem roku 2015, nyní nabízí přibližně 44 000 m² kancelářských prostor pro 2 000 lidí a zahrnuje maloobchodní jednotky. Projekt získal certifikát BREEAM Excellent, čímž se zařadil mezi 10 % nejlepších nových komerčních budov v Belgii.
Jedná se o další projekt v režimu Urban Mining, který společnost Drees & Sommer podpořila službami Building Circularity Passport a Urban Mining Passport. U Multi Tower bylo znovu použito 89 % stávajícího betonu, čímž se ušetřilo 3 259 tun uhlíku, 20 000 tun odpadu, 2 222 nákladních aut s cementem a jízd těchto aut. Budova se může pochlubit nejvyšším procentem opětovně použitých materiálů mezi velkými kancelářskými projekty v Bruselu, přičemž 3 % pocházejí z městské těžby ikonických belgických lokalit ve spolupráci s partnerem pro cirkulaci Rotor DC. Díky velmi nízké energetické náročnosti budovy, malé uhlíkové stopě a celkovému přispění k cirkulární ekonomice budova snadno získala jako nájemníky francouzskou skupinu TOTAL a rovněž Bpost, předního belgického poštovního operátora.
„Proměna Multi Tower je důkazem plnění našeho závazku vůči udržitelnosti a inovacím. Přeměnou kdysi potemnělé a masivní stavby na světlý multifunkční pracovní prostor jsme nejen revitalizovali budovu, ale zároveň nastavili nový standard pro další městský rozvoj,” uvedla Valérie Vermandel, ředitelka developmentu ve společnosti Whitewood.
„Při renovaci můžete narazit na mnohem více překážek než u novostavby. Ve starých materiálech se může nacházet například azbest, což je problém, který je třeba řádně vyřešit, abychom mohli v projektu bezpečně pokračovat. U novostavby se tyto problémy nevyskytují. Proto mě obzvlášť těší, že můžeme ukázat, co vše je možné udělat pro přeměnu starých budov,” upřesnil Laurent Withofs, projektový manažer společnosti Whitewood.
„Kromě zřejmých ekologických výhod může uvažování o zastavěném území jako o zásobárně zdrojů přinést určité finanční úspory a zlepšit dopady na lidské zdraví. Naše Circularity Passports® poskytují podrobné informace o chemickém složení každého materiálu, což umožňuje používat ve stavebnictví netoxické materiály a eliminovat zdravotní rizika v každé fázi cirkulárního využití materiálu,“ uvedl Hein van Tuijl, generální ředitel společnosti EPEA Benelux.
Od roku 2015, kdy došlo k zahájení výzkumného projektu „Budovy jako materiálové banky – BAMB2020“ financovaného EU, vydala EPEA stovky těchto pasů a neustále je zdokonaluje s cílem podpořit cirkulární využívání materiálů ve stavebnictví. Je důležité zdůraznit, že přístup Cradle to Cradle se liší od tradiční recyklace, která často zahrnuje metody downcyklace nebo využití energie ze zpracování odpadu, jež jsou na úkor ochrany klimatu a principu zachování využitých zdrojů.
Circularity Passport® uvádí vlastnosti materiálů pro jejich cirkulární využití, včetně jejich schopnosti být separovány, dekonstruovány a znovu použity při přestavbě nebo demolici, čímž se budovy mění v cenná úložiště materiálu. Tento pas zahrnuje také informace o uhlíkové stopě, včetně šedé energie z výroby, dopravy, dekonstrukce a likvidace stavebních materiálů, a poskytuje tak komplexní analýzu jejich životního cyklu. Cílem tohoto nástroje je aktivně informovat všechny zainteresované strany o tom, jak vybírat správné materiály a jak je dále využívat cirkulárním způsobem.