Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok přinese Břeclavsku zvýšenou administrativní a finanční zátěž. Uvedla to dnes v reakci na rozhodnutí vlády Hospodářská komora ČR. Z pohledu Komory byla dosavadní smluvní ochrana tohoto území funkční a nebylo nezbytné svazovat hospodářský rozvoj dalšími regulatorními požadavky.
Podle Hospodářská komory doposud platná smluvní ochrana zohledňovala zájmy vlastníků pozemků i podnikatelů, a umožňovala efektivně chránit přírodu při zachování možností hospodářského rozvoje. Podle HK ČR bylo nešťastné takto zásadně rozhodovat o území, ve kterém aktuálně probíhají pozemkové úpravy a není tak dořešeno uspořádání vlastnických práv a věcných břemen. Přitom až teprve výsledky pozemkových úprav slouží nejen k obnově katastrálního operátu, ale také jako závazný podklad pro územní plánování. Ochrana přírody a krajiny je tak neúměrně povýšena nad vlastnické vztahy, přitom by ale měla vyváženěji směřovat ve prospěch zvýšení ekologické stability krajiny s respektem k vlastníkům dotčených pozemků.
„Vyhlášení jakéhokoliv chráněného území je spjato s větší či menší mírou omezení každodenního života i podnikatelské aktivity v regionu. Za hlavní předpoklad pro vyhlášení nových chráněných území považuje Komora předložení dostatečných argumentů, že účinné ochrany přírodních hodnot nelze dosáhnout citlivějšími a méně nákladnými způsoby, například smluvní ochranou podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Vzácné biotopy Břeclavska vznikaly v symbióze s lidskou činností a jednoznačně patří mezi přírodně cenná území Česka. Přesto určité obavy z dopadů navrhovaného CHKO vyjádřila i Okresní hospodářská komora Břeclav. „Rozhodnutí vyhlásit CHKO může výrazně zkomplikovat provoz a rozvoj klíčové infrastruktury, jako jsou vodovody a kanalizace, které zásobují celé Břeclavsko. Nechceme, aby se administrativní zátěž dále rozrůstala a omezovala obyvatele i podnikatele. Navíc jsou tato území již dlouhodobě pod ochranou a dohledem,“ argumentuje předseda břeclavské komory Luboš Kukliš.
Komora však přivítala slib Ministerstva pro životní prostředí, které informovalo, že na úpravě hranic evropsky významných lokalit a na přípravě plánu péče o CHKO bude spolupracovat s místními samosprávami. Podle prezidenta Komory Zdeňka Zajíčka by měli být do této diskuse zapojeni také zástupci místní podnikatelské sféry, konkrétně Okresní hospodářská komora v Břeclavi. „Plán péče v CHKO je klíčový strategický dokument, který stanovuje, jakým způsobem bude území chráněno, spravováno a rozvíjeno. Bez něj není jasné, jak bude CHKO přesně vypadat a jaký bude mít její vyhlášení dopad. Logické je proto do této diskuse zapojit jak starosty, tak ale i vlastníky pozemků a podnikatele,“ dodal prezident Zajíček.