Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Hospodářská komora České republiky oceňuje, že Ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením ministra Lukáše Vlčka předložilo do meziresortního připomínkového řízení návrh zákona o mistrovské kvalifikaci a mistrovské zkoušce. Na přijetí této legislativní normy podle Komory netrpělivě čekají především profesní společenstva, řemeslné cechy.
„Jde o legislativní normu, která přináší dlouho očekávané řešení pro postavení řemesel, zvýšení jejich prestiže a zároveň podporu kvalitních řemeslníků. Zavedení mistrovské zkoušky zajistí vyšší standard odbornosti, na který se mohou zákazníci spolehnout. Rád bych proto ocenil ministra Vlčka za to, že se zasadil o předložení tohoto zákona do legislativního procesu,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Mistrovská zkouška umožní řemeslníkům kariérní růst, podpoří vznik malých/rodinných firem a nových pracovních míst (ve spojení s odpovídajícími legislativními změnami), umožní držitelům mistrovské zkoušky uplatnění v zahraničí, kde je mistrovská zkouška podmínkou pro založení živnosti, a v neposlední řadě zvýší ochranu spotřebitele, umožní zákazníkům vybrat si odborníka, který mu bude schopen garantovat nejvyšší kvalitu řemeslné práce.
Z dlouhodobého pohledu může mistrovská zkouška přispět ke zvýšení společenské prestiže a atraktivity oborů odborného vzdělávání, zvláště těch řemeslných. Poptávka po jejich absolventech totiž dlouhodobě není uspokojována.
„V řadě evropských zemí, jako jsou Německo, Rakousko či Francie, je mistrovská zkouška běžnou praxí a představuje záruku odborné kvality. Zavedení obdobného systému v České republice přispěje nejen k posílení prestiže našich řemeslníků,“ zdůraznila ředitelka odboru vzdělávání Hospodářské komory Helena Úlovcová.
Zákon by měl zavést jednotnou podobu mistrovské zkoušky. Ta bude mít tři části: v manažerské části se ověří znalosti žadatele z témat orientace v podnikání, personální řízení a finanční řízení. Teoreticko – odborná zkouška ověří, zda je zájemce schopen vykonávat a řídit práci v této profesi a zpracovat v plném rozsahu zadanou zakázku. Stěžejní pak bude realizace mistrovského díla, kterou budou garantovat profesní společenstva.
Mistrovská zkouška je postavena na standardech, což je podmínka srovnatelnosti jejích výsledků. Zároveň podporuje individualizaci dalšího vzdělávání, která je považována za nejefektivnější přístup k celoživotnímu učení z hlediska nákladů i motivace. Důležité je, že do přípravy systémového nastavení mistrovské zkoušky byli zapojení zástupci profesních cechů a svazů, které jsou součástí HK ČR, Svazu průmyslu a dopravy nebo Svaz podnikatelů ve stavebnictví a v neposlední řadě Agrární komory.
„Tento zákon podle našich průzkumů nachází podporu napříč politickým spektrem, neexistuje kolem něj nějaký věcný ideový střet. Chci proto věřit, že se podaří tuto pro české řemeslo klíčovou normu zakotvit v českém právním řádu, a to i přes blížící se předvolební kampaň,“ uzavřel prezident Hospodářské komory.