Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Návštěvnost národních parků a chráněných krajinných oblastí v Česku roste, což potvrzuje jejich oblíbenost jak mezi domácími, tak zahraničními turisty. Tak například do Krkonoš v létě 2023 zamířilo přes 900 tisíc turistů a NP České Švýcarsko zase zaznamenal nejvyšší podíl zahraničních návštěvníků (31 %). Vyplývá to z analýzy České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, která vznikla za podpory švýcarsko-českého programu. Zaměřila se na aktuální situaci v národních parcích a vybraných chráněných krajinných oblastech nebo územích, která by v budoucnu mohla získat statut CHKO. Z dat mimo jiné vyplývá, že je důležité zaměřit se na udržitelný rozvoj těchto oblastí.
Studie zahrnuje data z let 2019–2023 a vychází z analýzy GSM dat, návštěvnosti turistických cílů, informací o ubytování či rozhovorů se zástupci jednotlivých regionů. Kromě vysoké návštěvy Krkonoš a Českého Švýcarska upozorňuje na rychlé nárůsty v CHKO Beskydy a Jeseníky.
„Výsledky nás potěšily i alarmovaly. Na jedné straně vidíme rostoucí zájem o krásy české přírody, na druhé straně se zcela jasně ukázalo, že je nutné zajistit udržitelný rozvoj a ochranu těchto oblastí. Řada míst aktuálně čelí enormní zátěži, například Krkonoše v letní sezóně potřebují podporu pro zvládnutí náporu turistů. V tomto ohledu je velmi podstatná komunikace mezi všemi aktéry v cestovním ruchu nejen napříč danými regiony, ale celým Českem,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „Jednou z priorit agentury CzechTourism je motivovat turisty, kteří k nám jezdí, aby nemířili jen do destinací, které jsou všeobecně známé a tím pádem hojně navštěvované. Naším cílem je rovnoměrně rozprostřít turismus po celém tuzemsku. Tak, abychom zajistili spokojenost návštěvníků a současně umožnili mimo jiné plynulost dopravy. V neposlední řadě musíme pamatovat na aktivity, které pomohou chránit naše kulturní i přírodní bohatství či zamezí případným konfliktům s místními obyvateli. Jinak řečeno – motivovat turisty k tomu, aby se chovali ohleduplně. Tedy s respektem jak k místům, která se rozhodli navštívit, tak i k lidem, kteří v nich žijí. A to vše v souladu s myšlenkou udržitelnosti, kdy například podporujeme cestování vlakem nebo poskytovatele služeb, kteří se snaží chovat odpovědně.”
„Upozorňujeme na křehké ekosystémy a nutnost správného chování v těchto lokalitách, a to jak na našem portále Kudy z nudy, tak i na webu VisitCzechia, který je určen zahraničním návštěvníkům. V nejbližší době zveřejníme speciální sekci i na webových stránkách CzechTourism, kde se budeme věnovat tématu “Udržitelnosti” z mnoha úhlů pohledu a pravidelně doplňovat informace. V neposlední řadě aktuálně vzniká Manuál odpovědného marketingu a Manuál odpovědného turisty či Sbírka dobrých a špatných příkladů z praxe,” vypočítává Tereza Kadlecová, která má v CzechTourism udržitelný cestovní ruch v gesci a dodává: „Tak třeba příkladem dobré praxe je zavedení rezervačního systému na vstupné i parkování v Adršpašských skalách. Podle provozovatelů tento krok výrazně snížil přetíženost oblasti, zlepšil zážitek nejen návštěvníků ale i místních, jelikož omezil nelegální parkování v rezidenčních zónách, a přispěl k plynulejší dopravě. I když jde o efektivní opatření proti overturismu, nelze ho aplikovat plošně – každá destinace je jiná a potřebuje řešení přizpůsobené svým specifickým podmínkám.”
Analýza identifikovala hned několik hlavních výzev. Mimo jiné z dat vyplynulo, že řada národních parků se potýká s nedostatkem strážců či chybějící doprovodnou infrastrukturou, jako je například nedostatek parkovacích ploch či zajištění hromadné dopravy. Zlepšení situace v těch nezatíženějších místech by také mohl přinést propracovanější marketing a koordinace turismu. Svou roli hraje i fakt, že roste obliba elektrokol, což v důsledku přináší jak nové příležitosti pro provozovatele, tak i konflikty na turistických trasách. Pro všechny parky napříč Českem je pak velkou výzvou změna klimatu a její dopad na přírodní biotopy a v neposlední řadě neukázněnost některých turistů.
Turismus v národních parcích a rozvoj zdejších obcí řeší dlouhodobě také Ministerstvo životního prostředí.
„Národní parky jsou tu pro ochranu přírody, ale také pro lidi, ať už pro místní či turisty. Je potřeba zajistit, aby turismus mohl v národních parcích dlouhodobě a udržitelně fungovat. Tedy ho usměrňovat tak, aby nedocházelo k přelidnění na nejznámějších místech a k negativním dopadům na místní přírodu či obyvatele, což se dlouhodobě daří. Proto i resort životního prostředí dlouhodobě podporuje rozvoj infrastruktury v obcích v národních parcích,“ zdůrazňuje ministr životního prostředí Petr Hladík.
„Analýza ale ukázala také pozitiva. Tak třeba v případě Národního parku České Švýcarsko, který letos slaví 25 let od založení a je označován za nejkrásnější park Evropy, se v dobrém projevilo zajištění bezplatné hromadné dopravy a zapojení elektrobusů. Aktuálně se také jedná o znovuotevření uzavřené trasy, což může pomoci dalšímu rozptylu turistů. České Švýcarsko není jen přírodní skvost, ale také inspirací pro udržitelný turismus. Právě zde se ukazuje, že péče o životní prostředí a návštěvnická infrastruktura musí jít ruku v ruce. Jasně se potvrzuje, že bez systematické podpory a jasné strategie se udržitelný turismus nemůže stát realitou,“ doplňuje vedoucí Institutu turismu CzechTourism Petr Janeček.
CzechTourism je i nadále v pravidelném a úzkém kontaktu s provozovateli, obcemi a kraji, spolupracuje i s orgány ochrany přírody, národními parky a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Pořádá pravidelné setkání členů pracovních skupin k této problematice. Na základě těchto setkání, analýz a po koordinaci se zástupci dané destinace přizpůsobuje své aktivity, pokud jde o propagaci daného místa. Jako příklad můžeme uvést třeba projekt Skryté skvosty, propagaci mimo sezónní turistiky, podporu venkovského turismu atd. Současně také na základě společné spolupráce s provozovateli či samosprávou vytipovává alternativy. Tedy dosud třeba neobjevená nebo méně známá místa, která mohou návštěvníkům nabídnout obdobný zážitek. To pouze za předpokladu, že jsou tato místa infrastrukturou na větší počet návštěvníků připravena.
Výsledná zpráva je k dispozici na portálu Tourdata.