Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Rok 2021 se do historie bezesporu zapíše jako rok adopce technologie i fenoménu NFT. Během tohoto roku se celá kryptoměnová scéna dočkala masivního zájmu ze strany výtvarných umělců, hudebníků, celebrit, investorů a stejnou měrou obchodníků, kteří doposud obchodovali pouze se starými dobrými „zaměnitelnými tokeny“ neboli altcoiny.
Spolu s expanzí NFT projektů se však na povrch vyklubalo i mnoho technologických či logistických problémů. Mezi ty nejvýznamnější patří často astronomické částky za mint neboli vtisknutí daného NFT tokenu na blockchain Ethereum, který se doposud těšil z nejširší adopce této moderní technologie. Existují i problémy s manipulací či centralizací hlavních tržišť, jako je OpenSea nebo Rarible, kde se dané NFT tokeny nejčastěji listují. Nepříjemné je i pomyšlení na mylné odeslání vašeho drahocenného NFT na jiný blockchain, což znamená v podstatě to samé, jako byste své oblíbené NFT spálili (o pálení NFT bude ještě řeč).
Ve všech zmíněných ohledech přichází na scénu nový NFT standard v podání vývojáře a specialisty na security audity Dexarana, populárního, přesto anonymního experta ve službách projektu Callisto Network převážně českých vývojářů a investorů. CallistoNFT je moderní, Ethereum Virtual Machine kompatibilní NFT standard, který řeší mnohé z problémů, jako jsou výše zmíněné poplatky či riziko zaslání na špatnou adresu.
• Zabudovaná obchodovatelnost: s CallistoNFT není třeba NFT listovat na tržiště třetí strany. Obchodovatelnost je zabudována automaticky a vlastník daného NFT může kdykoli přijímat nabídky přímo ve své peněžence. To mimo jiné výrazně zvyšuje bezpečnost a omezuje rizika manipulace na úrovni třetí strany.
• Zabudovaná monetizace: během vytvoření daného NFT lze předem nastavit, jaké procento poplatků bude patřit autorovi během budoucího prodeje. Autor si tak může předem zajistit vlastní výši licenčních poplatků.
• Komunikační model pro smart-kontrakty: takzvaně “události“, neboli komunikace mezi danými programy. Dosavadní standard ERC721 tuto funkci bohužel postrádá, nicméně CallistoNFT umožňuje mnohem širší možnosti automatizace komunikace napříč tokeny a kontrakty.
• Standardizace vlastností: mnoho moderních NFT, zejména avatarů či herních karet, je označeno všemožnými vlastnostmi a atributy. Nicméně, jazyk pro tyto atributy není v dosavadním NFT standardu definován tak, aby byl rozpoznán peněženkami, blockchainovými prohlížeči a podobně.
Právě řešením těchto problémů se nový NFT standard snaží nastavit lepší, flexibilnější infrastrukturu budoucnosti, která je už teď bezesporu postavená na blockchainu. Důležitým poznatkem je fakt, že standard CallistoNFT je kompatibilní s jazykem Ethereum a napsaný v Solidity. Jak říká samotný tvůrce Dexaran: „Nejde o to diskreditovat Ethereum. Jde o adopci lepších standardů pro naši budoucnost.“
V rámci implementace do světa vymožeností nového standardu CallistoNFT se minulý týden konala výstava v nové obří galerií České republiky, Artefin, nacházející se v Měšicích u Prahy. Mimo výstavu moderního umění zde účastníci měli možnost nahlédnout na ultra vzácnou kolekci automobilů značky Ferrari, Bizzarrini či Maserati. Pointou zde však byla názorná ukázka významného a mezinárodně ceněného malíře Patrika Hábla znesmrtelnění umění před očima diváků. Patrik na místě vytvořil unikátní umělecký kousek pomocí kusu dřeva, černé, zlaté a modré barvy, která se po aplikaci na plátno proměnila v abstraktní krajinu pokoušející divákovu imaginaci. A krátce po vytvoření díla byl obrázek nezvratitelně otisknut do blockchainu Callisto, a to právě díky novému standardu CallistoNFT. Znesmrtelnění celého díla bylo zakončeno spálením obrazu v reálném světě, čímž proběhla transformace díla do virtuální existence pouze na blockchainu. Abstraktní obraz Patrika Hábla je tak nyní přítomen pouze a jedině v tokenu vytvořeném na blockchainu Callisto. Patrik Hábl svým činem nejenže vytvořil své první NFT dílo, ale také názorným způsobem podepsal svou víru a naději v technologii blockchainu, která mnohým umělcům po celém světě nabízí doposud nevídané možnosti.
(Článek publikován se svolením autorů, tvůrců insiderského byznysového webu www.motejlekskocdopole.com.)