Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Ačkoliv český automobilový průmysl dosáhl v roce 2019 opět výborných výsledků, slibný letošní začátek překazila pandemie koronaviru. Ta na čas zcela zastavila automobilový průmysl v celé Evropě a zasadila klíčovému odvětví evropského hospodářství tvrdý úder. Jaký další vývoj odhaduje Sdružení automobilového průmyslu?
Přestože automobilový průmysl zůstává pilířem české ekonomiky, pandemie firmám odčerpala likviditu. Sdružení automobilového průmyslu odhaduje, že z důvodu vzniklé krize české automobilky v letošním roce nevyrobí až 300 tisíc vozidel a tržby celého sektoru poklesnou minimálně o 215 miliard korun. Český automobilový průmysl proto silně volá po přijetí souboru opatření na podporu ekonomické stability, ochranu pracovních míst a dalšího rozvoje odvětví.
„I přes postupné ochlazování trhu posunul rok 2019 výsledky českého autoprůmyslu na nová maxima, když celkové tržby znovu vzrostly a čtvrtý rok po sobě překonaly hranici 1 bilionu korun,“ hodnotí pozitivně uplynulý rok Bohdan Wojnar, prezident Sdružení automobilového průmyslu. „Nyní ale máme zcela jiné starosti. Pandemie koronaviru způsobila pokles tržeb firem autoprůmyslu až ve výši 150 miliard korun, přičemž tato ztráta se bude nadále prohlubovat. Pro letošní rok odhadujeme propad výroby vozidel okolo 20 %. Výkonnost celého sektoru bude výrazně ovlivněna nejen vývojem na zahraničních trzích, ale také případnou podporou české vlády. Automobilový průmysl podporuje široký ekosystém, ze kterého profituje celá řada dalších průmyslových odvětví. Přijetí opatření k restartu odvětví ze strany vlády tak bude mít významný pozitivní multiplikační efekt na vývoj celého hospodářství,“ vysvětluje Wojnar.
Odvětví podle Sdružení automobilového průmyslu nyní potřebuje především podporu ekonomické stability v podobě výraznější a efektivnější pomoci s likviditou, a podporou zaměstnanosti. „Program Antivirus se ukázal jako funkční prostředek, který pomohl odvrátit bezprostřední hrozbu masivního propouštění v podnicích. Pro řadu podniků je nyní klíčové program co nejdříve prodloužit, pokud možno do data spuštěné nového systémového řešení tzv. kurzarbeitu. To by si za vzor mělo vzít německý model. V současné chvíli vnímáme snahu podniků udržet své lidi na palubě. Tento stav je ale velmi křehký, přičemž je v nejvyšším zájmu státu pomoci především právě v oblasti zaměstnanosti,“ uvádí Bohdan Wojnar.
Dosavadní ztráty způsobené pandemií:
Výhled na rok 2020:
Je jasné, že pandemie koronaviru zásadním způsobem narušila ekonomický život v ČR a napříč EU. Významně byly zasaženy prodejní a výrobní řetězce automobilového průmyslu. V průběhu jarních měsíců byla téměř třetina podniků nucena výrobu zcela zastavit, 60 procent firem vyrábělo ve velmi omezeném režimu. Především kvůli ekonomické nejistotě a poklesu spotřebitelské poptávky je v současné chvíli kapacita výroby zhruba na dvou třetinách oproti předkrizovým hodnotám. Výkonnost se však u jednotlivých výrobců může měnit a to zejména v dodavatelském sektoru.