Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Hospodářská krize vyvolaná pandemií nemoci covid-19 povede k zásadním změnám světové ekonomiky, které budou zahrnovat zvýšení důrazu na ekologii a digitalizaci a také transformaci systému práce. Uvedla to dnes podle agentury AFP šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Dodala, že Evropa se v této souvislosti nachází ve "skvělé pozici", a poukázala mimo jiné na vedoucí postavení kontinentu v oblasti ekologických inovací.
,,Tato krize je akcelerátorem transformace, která se již v našich ekonomikách skrývala,“ řekla šéfka ECB na ekonomické videokonferenci v Paříži. „To, co právě prožíváme, urychlí transformaci výroby, práce, obchodu a pravděpodobně přinese posun k udržitelnějšímu a ekologičtějšímu způsobu života,“ dodala.
Konkrétně poukázala například na práci na dálku, která podle ní přinejmenším ve vyspělých zemích „změní způsob práce všech zaměstnanců“. Upozornila také na „zrychlení digitalizace ve službách či automatizace v průmyslu“. Dodala, že krize by podle odhadů měla zvýšit robotizaci v průmyslu o 70 až 75 procent.
Lagardeová rovněž upozornila, že v důsledku omezení pohybu lidí v rámci boje proti šíření koronaviru došlo k prudkému rozvoji internetového obchodu. Dodala, že tento rozvoj by se měl v budoucnosti dál zrychlovat na úkor prodeje v tradičních obchodech.