Středa 15. května 2024
ikona hodiny24. 3. 2022 11:59

Potraviny nakupuje online jen pětina Čechů

Potraviny nakupuje online jen 20 procent Čechů. Podíl této skupiny se od roku 2019 zvýšil pouze o pět procentních bodů. Ani pandemie koronaviru tak nepřinesla masový úbytek návštěv kamenných obchodů. Více než polovina Čechů nákupy potravin online ještě nikdy nevyzkoušela. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti KPMG Česká republika.

Lukáš Kantor autor

KPMG

Foto: Shutterstock.com Polovina Čechů ještě nezkusila koupit potraviny online Foto: Shutterstock.com

Zkušenost s nákupem potravin online má 44 procent respondentů, z nichž však 24 procent uvedlo, že dál tímto způsobem nenakupuje. „Nákupy potravin online sice rostou, ale zdaleka ne tak rychle, jak mnozí očekávali, a to i v důsledku pandemie. Podíl těch, kteří nákupy online ještě nezkusili a ani to neplánují, je stále poměrně vysoký, konkrétně 32 procent,“ upozornila Martina Štegová, partnerka KPMG odpovědná za maloobchod.

Jako největší nevýhodu online nákupů potravin vnímají Češi příplatek za dopravu a riziko, že dodané zboží nebude kvalitou či množstvím odpovídat objednávce. Nákupy potravin online zůstávají záležitostí především větších měst, domácností s vyššími příjmy a věkové kategorie 25 až 44 let.

Frekvence nákupů online není příliš vysoká, čtvrtina takto nakupuje jen jednou měsíčně. „Pouze šest procent respondentů nakupuje potraviny online několikrát týdně, dalších 22 procent jednou týdně. Podíl těch, kteří nakupují potraviny online jenom příležitostně, párkrát za rok, se téměř nemění a zůstává mezi 22 a 24 procenty,“ dodala Štegová.

Nejčastěji nakupujeme online trvanlivé potraviny, nejméně často čerstvé ryby. Pouze šest procent nakupujících online nyní očekává doručení zboží do 90 minut od objednání.

O studii

Sběr dat k průzkumu Nákupní zvyklosti 2021 se uskutečnil v listopadu, vyhodnocení dat probíhá postupně. Na otázky odpovídalo tisíc respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek populace, a to jak z hlediska věku, tak i místa bydliště, vzdělání a výše příjmů. Poslední předchozí data k tématu zveřejnila KPMG Česká republika v květnu 2019.

Pandemie neovlivnila fyzické nákupy poloviny Čechů 

Téměř polovina respondentů (46 procent) uvedla, že pandemie nijak neovlivnila jejich přístup k nákupům potravin v kamenných prodejnách. Přibližně třetina (31 procent) ale chodí do obchodů méně často a snaží se tam nakoupit co nejvíc jídla najednou. Pouze 12 procent lidí upřednostňuje menší obchody, kde je méně zákazníků. A jen devět procent upřednostňuje kvůli pandemii obchody se samoobslužnými pokladnami či skenováním zboží.

„Na druhou stranu platí, že třetina zákazníků je zvyklá na samoobslužné pokladny a využívají je pokaždé, když mohou. Skenovací služby typu Scan and Go používá hlavně stejná skupina lidí jako samoobslužné pokladny. Nemožnost takového způsobu platby tak může znamenat potenciální ztrátu zákazníků, zvláště těch s menšími nákupy,“ sdělil Lukáš Cingr, který v KPMG vede tým zaměřený na digitalizaci. Doplnil, že bariérou používání samoobslužných pokladen je málo místa v odkládacím prostoru a nejistota lidí, jestli namarkují vše správně.

„Pro 81 procent respondentů je výhodou nákupů v kamenných prodejnách to, že si mohou potraviny prohlédnout či osahat. Tři z deseti také oceňují, že jsou tyto nákupy spojené s fyzickou aktivitou. Cestu na nákup tedy vnímají jako vítanou procházku. Pětina dotázaných má ráda atmosféru obchodů a nakupování v nich ji baví,“ uzavřel Jan Klimeš, expert KPMG na zákaznickou zkušenost.

Články autora Lukáš Kantor

Nejnovější články

Expertní pohled
Výhled pro černé zlato a možný dopad na ceny benzínu

Termínové kontrakty na ropu BRENT, WTI si připsaly...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý podle listu...

Pohled z praxe
Pietro Filipi se vrací na český trh

Značka Pietro Filipi byla založena v roce 1993...

I tento důvod vstupu SPM do Trenýrkárna.cz dokresluje...

Cestovní ruch
Praha zůstává mezi nejžádanějšími kongresovými destinacemi

V mezinárodním srovnání si zároveň Praha zajistila šesté...

Kongresový průmysl v hlavním městě si po vynucené...

Praha si ve svých strategických dokumentech zaměřených na...

Praha je v rámci České republiky dlouhodobě první...

Od roku 2022 můžeme na základě dat sledovat...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Firmy novou éru vítají, zaměstnanci preferují osobní přístup

Zájem HR manažerů o tuto technologii by však...

Podle průzkumu Grafton Recruitment je zavedení AI a...

Používání umělé inteligence v oblasti lidských zdrojů může...

To potvrzuje i prezident oborové organizace ABSL Jaromír...

Analýzy
Známe nejoblíbenější zaměstnanecké benefity!

Vyplývá to z aktuálních dat portálu Platy.cz, který se...

Výše zmíněné benefity můžeme zařadit mezi ty klasické....

Popularitu tohoto benefitu potvrzuje i Milan Beutl, ředitel...

Firmy také stále více dbají na zdravé stravování....

U některých firem poskytování benefitů ovlivnily nově nastavené...

Analýzy
Část firem benefity omezila nebo zrušila

Poskytování benefitů mimo mzdu omezily nejčastěji podniky menších...

Tyto kategorie benefitů, kam spadají například preventivní vyšetření,...