středa 15. ledna 2025
ikona hodiny 10. 4. 2020 05:41

Kdo ničeho nedosáhne?

Rozkol a naprostá neschopnost domluvit se. Tak by se ve zkratce daly shrnout titulky evropských a také českých věhlasných deníků po skončení letošního prvního summitu, na který se v půlce února sjeli do Bruselu všichni evropští premiéři a prezidenti. Téma vrcholného setkání bylo dopředu jasné a nezpochybnitelné: víceletý rozpočet Evropské unie na příštích 7 let, tedy na období 2021–2027.

Martina Dlabajová Martina Dlabajová autor

poslankyně Evropského parlamentu

Příprava rozpočtu, kalkulace plánů a práce s čísly představuje každodenní chleba pro každou firmu, která to se svým podnikáním myslí vážně. A všichni, kdo jsme kdy nějaké finanční plánování dělali, víme, že to rozhodně není nic jednoduchého. Rozpočet je třeba mít ambiciózní, ale zároveň musí zohledňovat řadu faktorů a počítat i s nepředvídatelným.

V případě evropské sedmadvacítky to funguje podobně, ale přece jen trochu jinak. Na víceletém finančním rámci, jak se rozpočet EU na sedm let oficiálně označuje, se podílejí všechny klíčové unijní instituce. S návrhem rozpočtu přichází tradičně Evropská komise, která jej musí obhájit před Evropským parlamentem. Europoslanci jí obrazně řečeno nenechají nic zadarmo a jejich představy o jednotlivých rozpočtových kapitolách, které zahrnují dlouhodobé priority unie, jsou často mnohem ambicióznější. Takto například požadujeme vyšší výdaje na podporu malých a středních podniků či vědy a výzkumu.

Neméně důležité slovo v sestavování dlouhodobého rozpočtu EU mají také členské státy, kterých je po odchodu Spojeného království z EU sedmadvacet, tedy pořád dost. Najít společnou řeč mezi sebou a ještě s dalšími institucemi, které si stojí za svým, bývá nelehkým úkolem a jeden společný summit v Bruselu zatím k dohodě nikdy v historii nestačil.

Připouštím, že v momentě, kdy čtete tyto řádky, už může být situace trochu jiná. Další vrcholné setkání premiérů a prezidentů evropské sedmadvacítky a zástupců Evropské komise a Evropského parlamentu nad návrhem víceletého finančního rámce totiž proběhne ještě v březnu. Troufám si však tvrdit, že finální dohoda se shodou ve všech bodech na stole pravděpodobně ještě není. Propast mezi proklamovanými ambicemi a peněženkami členských států, ze kterých je rozpočet z drtivé většiny placen, se totiž zdá být natolik hluboká, že si vyžádá ještě několik pokusů o její překonání.

Na závěr se proto hodí vypůjčit si slova babičky současného předsedy unijních summitů Charlese Michela, která v posledních týdnech hojně citovala média: „Kdo se o nic nepokusí, ničeho nedosáhne.“

 

Nejnovější články

Aktuality

Dokonalá bouře na trhu s americkými vládními dluhopisy

Rok 2025 začal pro americké vládní dluhopisy pěkně...
Cestovní ruch

30 let inovací a podpory cestovního ruchu

Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR)...
Cestovní ruch

Nejvyšší slevy First minute platí do konce ledna

Slevová pobídka First minute je pro klienty cestovních...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené

V novém roce 2025 přejeme úspěch nejen v podnikání

Redakce portálu KomoraPlus.cz přeje všem svým čtenářům nejen...
Nezařazené

Rozvoj Letiště Václava Havla Praha

Letiště Praha, provozovatel největšího českého mezinárodního letiště, podniká...
Nezařazené

Sledujte živě mezinárodní konferenci Klíčové faktory úspěchu

V pátek 6. prosince se slavnostním večer s vyhlášením výsledků...