Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Přechodné snížení daně z přidané hodnoty k většímu růstu spotřeby v Německu nevedlo. Výraznější impuls ekonomice by přinesly vyšší jednorázové bonusy na děti nebo velkorysejší podpora pro lidi, kteří kvůli koronaviru přešli na práci v režimu kurzarbeit. Zjistil to dnes zveřejněný průzkum zadaný institutem IMK nadace Hanse-Böcklera, ze kterého na svém webu cituje list Handelsblatt.
Berlín se rozhodl snížit DPH od 1. července na půl roku. Základní sazba klesla z 19 na 16 %, snížená ze 7 na 5 %. Záměrem vlády bylo povzbudit hospodářství poškozené dopady koronavirové krize předpokládanou vyšší spotřebou, která je tahounem této největší evropské ekonomiky.
Jak ale zjistil průzkum mezi 6 300 zaměstnanými respondenty, neplánuje téměř 75 % z nich měnit své nákupní zvyky navzdory nižší dani ve druhé polovině roku. Ke změnám se chystá necelá čtvrtina. Asi 14,4 % oslovených uvedlo, že hodlá využít nižší daně k nákupům plánovaným původně na pozdější dobu, a více než 3 % se svěřily, že díky nižší dani pořídí zboží, jaké zatím neplánovaly.
Dalších 8 % účastníků průzkumu odpovědělo, že v příštích šesti měsících nakoupí předem plánované zboží, z čehož žádné pozitivum pro ekonomiku neplyne, píše list.
Zato téměř 80 % respondentů uvedlo, že by se při nákupech chovalo jinak, pokud by dostali jednorázovou platbu typu bonusu na děti. Ukázalo se také, že lidé, kteří přešli na zkrácenou pracovní dobu bez příspěvku vlády, své výdaje snížili výrazně častěji než jiní. Podle autorů průzkumu by tak ekonomice lépe prospělo jiné rozložení opatření ve vládním balíku na podporu ekonomiky.