Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Strojírenské společnosti, ale nejen ony, se budou v následujícím období vyrovnávat s poklesem ekonomiky. Přirozeně se pokusí najít organizační a technologická opatření ke zlevnění výroby, budou hledat i levnější klasické energetické zdroje a půjdou ve větší míře také do udržitelných a cirkulárních alternativ, pokud jim to bude dávat ekonomický smysl. Takový vývoj navíc podporuje Evropská unie v Green Deal. Dojde tedy k rychlejšímu posunu směrem k novým řešením v mnoha oblastech.
V České republice jsme zatím v době vodíkového pravěku, svět je mnohem dál. My bychom ho měli poměrně rychle následovat. V power to gas technologiích, ve výrobě spojené s vodíkovými technologiemi, se soběstačným energetickým hospodářstvím výrobních hal, v mobilitě…
Máme šanci být u toho, nestát stranou rozvoje technologií, které svět v budoucnu bude nezbytně potřebovat. Proto bychom měli primárně investovat do vývoje. Současně bychom měli v ČR viditelně podporovat cirkulární ekonomiku – systémově, cíleně, v celém balíku, který by zahrnul například i změny energetického mixu ve firmách.
Dlouhodobě je u nás problém zásadní transformace spojen se složitou politickou debatou. Vedeme ji ale o změnách, které s vývojem ve světě stejně přijdou. Potřebujeme, a to nejen pro strojírenství, rozvojové programy, které by byly nastaveny dlouhodobě, bez ohledu na změnu vlády nebo dokonce několika vlád. Aby byly čitelné, vypočitatelné a spolehlivé z pohledu návratnosti.
Stejně zásadní bude myšlenková změna. Odstranění bariér pro všeobecné přijetí nových technologií. To spočívá v rozsáhlé vzdělávací a komunikační práci. Otevírá se tak zcela nový prostor i pro fungování Národního strojírenského klastru.