Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Spojené království vystoupilo poslední lednový den z EU. Stalo se tak vůbec poprvé v historii evropské integrace, kdy se nějaký stát rozhodl, že už se na ni nechce dále podílet a bude ji raději sledovat zpovzdálí. Ponechme stranou důvody, proč se tak v případě Spojeného království stalo, neméně důležité je, co nás čeká nyní, po brexitu.
Bezprostředně po odchodu Spojeného království z EU překvapivě nic. Až do konce roku poběží přechodné období, ve kterém pro občany i firmy zůstane prozatím vše při starém – tedy jako by brexit nikdy neproběhl. To se ale chtě nechtě změní za 11 měsíců.
To je totiž vyměřená lhůta, během níž musí vyjednavači obou stran, tedy britské i unijní, položit pevné základy budoucích vztahů, spolupráce a pravidel pro vzájemné obchodování. Bylo by naivní se domnívat, že půjde o snadný úkol. Vyjednávání obchodních dohod zpravidla trvá mnohonásobně delší dobu a to, o kterém je tu nyní řeč, se teprve rozbíhá. Už nyní je navíc jasné, že výchozí pozice obou stran nejsou stejné. V případě, že se EU a Velká Británie do konce roku nedomluví, není vyloučeno, že dohoda o volném obchodu nakonec vůbec nebude.
Co by to znamenalo? Pokud by dohoda nevznikla, obchod mezi unijním blokem a Spojeným královstvím by se řídil podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Firmy by se v takovém případě musely připravit na překážky a prodražení, protože pravidla WTO počítají se zavedením cel.
Takovému scénáři jsme však prozatím daleko. EU a rozhodně také Česká republika budou usilovat o to, aby dohoda o volném obchodu vznikla a aby nový obchodní vztah s britskými ostrovy byl co nejtěsnější. Je to pochopitelné, protože britský trh představuje pro české firmy už dnes významné odbytiště, na kterém se jim daří. Velká Británie je pátým největším exportním trhem, na který každoročně putuje až 5 procent českého vývozu.
Je však důležité mít na paměti, že i kdyby se EU a Spojené království na obchodu bez cel a kvót dohodly, o vítězství v žádném případě nepůjde. Žádná, byť sebelepší obchodní dohoda se nevyrovná výhodám, které přináší členství v Evropské unii, řekl nedávno český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. S tím se nedá než souhlasit. Sebedokonalejší dohoda o volném obchodu totiž nezabrání zavedení hraničních kontrol v přístavech a na letištích, protože Velká Británie 31. ledna 2020 nevystoupila pouze z EU, ale také z evropské celní unie. Takže co se týče vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií, líp už bylo.