Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Rada a Evropský parlament dosáhly předběžné politické dohody u nařízení, které má posílit evropský polovodičový ekosystém. Akt o čipech vytvoří podmínky pro rozvoj evropské průmyslové základny, která by měla do roku 2030 zdvojnásobit podíl Evropské unie (EU) na světovém trhu s polovodiči z 10 % nejméně na 20 %. Na dohodě má zásluhu i české předsednictví, kterému se na konci minulého roku podařilo schválit obecný přístup Rady, což je první krok k této dohodě.
„Důsledky nedostatku čipů pociťuje evropský průmysl dodnes. Pro Českou republiku jsou stěžejní například v automobilovém průmyslu. Čipy budou navíc hrát velkou roli v zásadních změnách, které průmysl čekají. Proto se musíme řádně připravit,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „S nedostatkem čipů a se snížením evropské závislosti nám pomůže právě Akt o čipech, který Rada schválila v rámci českého předsednictví. Jsem rád, že české předsednictví k této dohodě výrazně přispělo a Rada a Evropský parlament se předběžně dohodly na jeho podobě.“
Akt o čipech kromě posílení Evropy a jejího průmyslu přinese také investice do jejich produkce, vytvoří příležitosti pro české firmy, přiláká nové talenty a podpoří vznik kvalifikované pracovní síly. Cílem je snížit zranitelnost a závislost EU na zahraničních subjektech, posílit průmyslovou základnu pro čipy a využít budoucí obchodní příležitosti. „Čipy jsou základem digitální a zelené ekonomiky nezbytné pro fungování obrovské šíře výrobků – od chytrých telefonů, přes vozidla, aplikace a produkty pro zdravotní péči, energetiku, obranu, bezpečnost či pro automatizaci výroby,“ říká zástupce vrchního ředitele sekce hospodářství Eduard Muřický.
Očekává se, že iniciativa „Čipy pro Evropu“ zmobilizuje veřejné a soukromé investice ve výši 43 miliard EUR, přičemž 3,3 miliardy EUR půjde z evropského rozpočtu. Opatření budou prováděna především prostřednictvím tzv. společného podniku pro čipy, partnerství veřejného a soukromého sektoru, na němž se podílí Unie, členské státy a soukromý sektor.
Prozatímní dohodu, které Rada a Evropský parlament dosáhly, je třeba ještě schválit oběma institucemi.