středa 15. ledna 2025
ikona hodiny 17. 7. 2023 13:56

Otázka dne: Blíží se konec inflace v Čechách?

Pokračuje značný rozkol v makro datech mezi EMU a USA. V EMU pořád makro překvapuje negativně, a to tak, že hodně. Naopak v USA pozitivní makro překvapení. Minulý týden například důvěra nebo průmyslová výroba v EMU skončila výrazně pod očekáváními. Naopak v USA spotřebitelská důvěra skončila výrazně na konsensem. A nižší inflace vedla už některé analytiky k sepsání článků ve stylu „inflace je za námi, pojďme známkovat, kdo se nejvíce trefil a kdo za ni může“.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Konec inflace v Čechách? Foto: Shutterstock.com

Když se podíváme speciálně na inflaci, tak v EMU byla v červnu čísla v průměru v souladu s očekáváním, ale v USA už pod. A výrazně pod očekáváním byla inflační překvapení v Číně. Tak výrazně, že už se na FT píše, že problémem Číny může být deflace.

Exportní ceny v meziročních srovnáních klesají jak v USA, tak v Číně = EMU si desinflační překvapení nakonec doveze a způsobí vlastním makrem: 1) historická korelace = EMU zpožděná cca 1Q za Čínou, 2) výrazný poklesu cen komodit a energií, 3) slabá makro data, především z průmyslu.

Mimochodem, pokud patříte mezi fandy monetarismu, tak určitě sledujete s napětím růst peněžní zásoby. V zemích OECD množství peněz klesá už několik měsíců. Neklesá růst, ale klesá absolutně. Inflační pesimista bude ale poukazovat na to, jak moc ale předtím množství peněz narostlo. Optimista v tom uvidí další protiinflační indikátor.

V ČR se spotřební inflace v meziročních hodnotách dostala v červnu pod 10 %, tedy na jednociferné hodnoty: 9,7 %. Inflace pěkně klouže po křivce, kterou namaloval vývoj výrobních cen. Inflační optimista bude ukazovat, že CPI inflace bude klouzat bude dál na nižší hodnoty. Ve skutečnosti ale ví, že v září se zastaví zhruba na sedmi procentech, protože meziroční číslo bude ovlivněno snížením cen energií vloni díky vládním opatřením. Tento efekt bude trvat několik měsíců a pak vypadne. A tento efekt bude nadhodnocovat meziroční inflaci o cca tři procentní body. Takže říjnová, listopadová inflace na sedmi bude ve skutečnosti na čtyřech.

Pro fajnšmekry: meziměsíční anualizovaný růst spotřebních cen ze sezónně očištěného indexu dosáhl v červnu 1,4 %, 3M průměr 0 %. To také ukazuje, že rychlá desinflace je takzvaně v trubkách.

V případě jádrové inflace stejný tříměsíční průměr dosáhl v Česku 3,3%. Pro srovnání v EMU 3,8 a v USA 4,1 %. V Česku je tento krátkodobý indikátor blízko horní hrany inflačního pásma (inflační cíl: 2 procenta +/- 1 procentní bod). Inflační pesimista bude poukazovat, že „blízko horní hrany“ nejsou dvě procenta. A že mzdy v průmyslu rostou rychle (11  % v květnu), takže hrozí rozjetí se mzdové spirály. A že ačkoliv klesají výrobní ceny v průmyslu, tak očekávání v obchodě a ve službách zůstávají zvýšená.

Inflační optimista bude argumentovat, že růst mezd v průmyslu nad 10% neznamená růst mezd v celé ekonomice nad 10 %. V 1Q23 rostla průměrná mzda v průmyslu téměř o 11 % a celkový růst mezd v ekonomice byl 8,6 %. Což je pořád dost. Ale budou argumentovat i zvýšeným provozním přebytkem firem. Jednoduše zvýšenou ziskovostí firem v loňském roce. Ta umožní absorbovat vyšší mzdové náklady bez nutnosti plně odrážet vyšší mzdy ve finálních cenách.

Očekávat takový úkaz v přehrávající se ekonomice by bylo samozřejmě naivní. Podle odhadů MMF a OCED je ale mezera výstupu v ČR záporná. O destrukci poptávkových tlaků v ČR možná nejvíce prozradí fakt, že česká spotřeba poklesla nejvíce v celé Evropské Unii. O parník. Navíc reálné mzdy výrazně poklesly i v 1Q23. Ano, reálné mzdy už neklesají nejrychleji ze všech zemí OECD, ale na bronz stále dosáhneme.

ČNB se snaží komunikovat, že úrokové sazby zůstanou stabilní delší dobu. Ale z prohlášení některých členů bankovní rady už zaznívá, že delší doba může skončit na podzim. Finanční trh ve světle dat podobně jako my vidí spíše dobré důvody pro pokles sazeb. A čím dál jasnější. Aktuálně trh předpokládá, že na přelomu roku budou sazby nižší o jeden procentní bod, tedy repo na šesti procentech. A na přelomu jara/léta 2024 se budou blížit k pěti procentům.

Rizika růstu mezd a nižšího poklesu inflačních očekávání jsou reálná. Bez nich by měla ČNB už dávno sazby snižovat. Na druhou stranu repo sazba na sedmi procentech na konci roku nedává smysl, i kdyby růst mezd indikoval inflaci v příštím roce v blízkosti 4 %.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Aktuality

Dokonalá bouře na trhu s americkými vládními dluhopisy

Rok 2025 začal pro americké vládní dluhopisy pěkně...
Cestovní ruch

30 let inovací a podpory cestovního ruchu

Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR)...
Cestovní ruch

Nejvyšší slevy First minute platí do konce ledna

Slevová pobídka First minute je pro klienty cestovních...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...
Analýzy ze Spořky

Airbnb, Booking.com a dostupnost bydlení

Podle dat Eurostatu počet nocí strávených hosty v...
Analýzy ze Spořky

Zemědělské ceny a ceny služeb představují inflační riziko   

V říjnu se ceny průmyslových výrobců meziměsíčně nepatrně...