Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Souhrnný index výstupu HCOB PMI v srpnu podle zpřesněných údajů dále klesl, a to na 46,7 (v červenci 48,6). Je tedy ještě hlouběji pod hodnotou 50, která by odpovídala meziměsíční stagnaci. Jedná se o nejhorší výsledek za posledních 33 měsíců (tedy od listopadu 2020). Jde o už třetí hodnotu pod 50 v řadě, což naznačuje výraznou hrozbu mezičtvrtletního poklesu HDP v 3q23; firma S&P Global, která čísla vydává, výslovně tipuje změnu ekonomické aktivity v eurozóně v 3q23 na -0.1 %.
Zatímco v průmyslu je tento index pod 50 už víc než rok, tentokrát pod tuto čáru spadl i index za služby (47,9 po červencové hodnotě 50,9). V pozadí těchto neveselých čísel je největší pokles nových zakázek od druhé půlky roku 2020, takže se mimo jiné zpomaluje růst zaměstnanosti.
Trochu nečekaně se (poprvé od září 2022) v dotazníkovém šetření zrychlil růst cen vstupů. S&P Global v doprovodném komentáři míní, že by mohlo jít konkrétně o dopad rychlého růstu mezd.
Největší pokles celkového indexu se objevil v Německu (což je špatná zpráva pro Česko) a Francii, nejmírnější v Itálii a Španělsku (S&P Global ale věští, že potíže ve službách zanedlouho dolehnou i do těchto zemí). Nad 50 se udrželo jen Irsko.
Celkově jde o čísla, která budou ECB tlačit nejspíš k přehodnocení výhledu dalšího vývoje její měnové politiky od váhání ohledně dalšího zvýšení sazeb (o kterém mluvila šéfka Lagardeová v červenci) směrem k ponechání sazeb na nynější úrovni.