Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Novela Zákoníku práce zavádí řadu novinek, ty nejvýznamnější se týkají takzvaných dohodářů – zaměstnanců, kteří pracují na základě dohody o provedení práce. Ve službách, které vyžadují nadprůměrnou míru flexibility pracovní síly, přitom dohodářů pracuje více než 60 %. Zvládnou firmy ve službách nové podmínky? A za jakou cenu? To v podcastu portálu KomoraPlus probrala Tereza Šťastná s Radkem Zapletalem, tajemníkem Unie soukromých bezpečnostních služeb.
Problematiku dohodářů zkoumala ve svém průzkumu i Hospodářská komora. Dovolená, příplatky, povinná evidence práce na DPP, to jsou nejen finanční náklady, ale navíc i nová administrativa. Co to bude znamenat pro firmy? Ty podle zmíněného průzkumu v reakci na plánované změny firmy nejčastěji očekávají, že budou snižovat počty zaměstnanců na dohody. Největší část očekává, že sníží míru využívání dohod a jejich práci přerozdělí mezi ostatní zaměstnance. Čtvrtina očekává, že zaměstnance na dohody nahradí OSVČ, o něco menší procento chce na změny reagovat snížením počtu zaměstnanců na dohody a větším najímáním pracovníků v rámci jiných smluvních vztahů, jako je například smlouva o dílo. Část zaměstnavatelů také plánuje dohody transformovat do pracovního poměru na zkrácený úvazek.
S těmito změnami však existují i obavy. Zvýšený objem přerozdělené práce může vést ke zvýšeným nárokům kmenových zaměstnanců, což může negativně ovlivnit cenu poskytovaných služeb klientům a nedostatek zaměstnanců.
Celkově lze konstatovat, že plánované změny v právním rámci dohodářů budou mít výrazný dopad na strategie a fungování firem, a ty budou muset pečlivě zvážit, jak nejlépe reagovat na tyto změny s ohledem na své konkrétní potřeby a situaci na trhu.