Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Německá vláda, respektive CDU a Angela Merklová, po vleklých diskusích vyslyšela přání SPD. Výsledkem je zákon, který i soukromým firmám přikazuje mít ve vedení alespoň jednu ženu. Tedy, pokud chtějí být ty firmy obchodovány veřejně. Návrh prošel i přesto, že německá kancléřka jej dlouho odmítala. Pokrok prý byl příliš pomalý. A Franziska Giffeyová z SPD se raduje, ačkoliv není ministryní žen, pouze ministryní pro rodinu, seniory, mládež a sport.
Nejsem odbornicí na německou ženskou otázku a tak myslím, že mnohé nepoučené ta zpráva musela překvapit stejně jako mne. Rozumím přitom rovnostářským choutkám levice, krmené v dětství marxleninskými idejemi. Ale nějak mi uniká smysl toho zákona, pokud za něj nechci považovat politické body u jisté části voliček. Budou teď německé podniky s ženou ve vedení lepší? A znamená to, že čím více žen, tím lepší vedení? Já se zdráhám věřit tomu, že povaha jednoho chromozomu je dostatečným argumentem pro úspěšnou manažerskou kariéru. Stejně jako se zdráhám věřit tomu, že podobným argumentem může být barva pleti, sexuální orientace, vyznání, věk či cokoliv mimo manažerských schopností.
Vychází mi z toho jediné – Německo se vydalo zpět. Kvóty rozhodně nejsou znakem pokroku, ba právě naopak, jsou znakem absence přirozeného řádu věcí. Možná naším sousedům chybí zkušenost země s kvótami pro třídní původ. Ačkoliv, trochu se obávám, že pro levé křídlo tuzemské scény to bude nezdravá inspirace. Proto pro jistotu rovnou hlásím, že o tuhle podporu žen nestojím. A docela by mne zajímalo, kterých nás bude víc…