Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Největší internetový prodejce Amazon slíbil poskytnout 42,5 miliardy Kč na podporu dostupného bydlení v místech, kde má největší pobočky. Uvedl to ve svém dnešním sdělení. Internetoví giganti čelí kritice, že jejich dobře placení inženýři a další zaměstnanci přispěli ke krizi bydlení, protože pomohli vyhnat jeho ceny na úrovně, jaké si běžní lidé nejen ve Spojených státech nemohou dovolit. Amazon tak následuje příklad Applu, mateřské firmy Googlu Alphabetu a Microsoftu.
Peníze bude rozdělovat zvláštní podpůrný fond. Budou to převážně levné půjčky a granty určené rodinám s nízkými příjmy a dostanou je na příklad i místní úřady pro bydlení nebo charitativní organizace, které se problémem zabývají. Ceny domů a nájmů ve Spojených státech totiž v posledních letech setrvale rostly. Od roku 2012 každý rok přidaly více než šest procent, i když se mzdy většiny zaměstnanců zvyšovaly jen pozvolna.
Podobné projekty už dříve oznámily i další velké americké technologické firmy. Podle agentury DPA bývají takové iniciativy zamýšleny i jako vylepšení mediálního obrazu těchto společností často kritizovaných za vyhýbání se řádnému placení daní.
Podle internetového serveru BBC si americký zaměstnanec Amazonu v roce 2019 v průměru vydělal 36 640 dolarů (779 000 Kč), což zhruba odpovídá celostátnímu průměru v USA. Šéf firmy Jeff Bezos, jehož majetek se odhaduje na více než 185 miliard dolarů a který vlastní nemovitosti po celých Spojených státech, měl ve stejném roce výdělek 58x vyšší.