Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Udržet v bezpečném provozu co nejvíce jaderných bloků je jeden z mnoha úkolů, kterým aktuálně Ukrajina čelí. Jedním z klíčových bezpečnostních prvků elektrárny je i systém předepjatých lan, která zpevňují a chrání železobetonovou obálku reaktorů. Tato lana se pečlivě kontrolují – a samozřejmě se musí i vyměňovat.
Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné elektrárně. Specializovaný ukrajinský výrobní závod byl citelně zasažen válkou, tamní specialisté proto hledali náhradu v Evropě. A našli ji v Česku. Díky znalostem a zkušenostem z péče o podobná lana na našem Temelíně vyhověli přísným požadavkům na výrobu a kompletaci nového kabelu podle ukrajinské legislativy odborníci z ÚJV Řež. Výroba lana, které měří skoro 200 metrů, váží cca 13 tun a je spletené ze 456 ocelových drátků, je náročná. V tomto případě jí musela navíc předcházet speciální příprava. Jakkoliv je předpínací systém v Temelíně a na rovenském bloku podobný ve svém principu, použité materiály i zařízení pro výrobu a kompletaci těchto lan se v řadě aspektů a parametrů liší.
Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh na výrobní a kontrolní postupy v českých podmínkách tak, aby vyhověly ukrajinským normativům. Pro bezpečnou přepravu lana bylo nutné vyrobit i speciální manipulační rám. Na zakázce se podíleli i další čeští smluvní partneři. Kompletace ujala společnost Montáže a opravy jeřábů, vlastní výroba lana proběhla na zařízení ČEZ. Obchodní stránku dodávky zajistila ES Group Europe, finanční prostředky na tuto transakci pak poskytlo USA v rámci válečné pomoci Ukrajině.
Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická řešení na světové úrovni a ÚJV Řež se potvrzuje jako významný partner pro jadernou energetiku v Evropě a ve světě.