Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Pěší turistika, wellness a fitness aktivity nebo cyklistika. To jsou oblasti související se sportem, ve kterých Česko aktuálně zaznamenává největší zájem ze strany domácích i zahraničních turistů. Vyznavači sportu hojně míří do Adršpašsko-Teplických skal, na Lysou horu v Beskydech nebo třeba do Punkevních jeskyní.
Sportovní akce jako olympiády, festivaly sportu a různé sportovní závody mají obrovský, a hlavně příznivý dopad na cestovní ruch. Přitahují nejen sportovce a fanoušky, ale i rodiny, které hledají aktivní dovolenou.
„Sportovní turismus je pro Česko klíčovým tématem letošního roku. Naše země nabízí nespočet možností pro sportovní vyžití, což přitahuje jak domácí, tak zahraniční turisty. Po MS IIHF v ledním hokeji na domácí půdě a atletickém závodu Zlatá tretra v Ostravě, jež patří mezi ty nejstarší a nejvýznamnější svého druhu, nás nyní čeká mezinárodní sportovní událost roku – Letní Olympijské hry 2024 v Paříži, které začnou už za měsíc. Ve stejném termínu (26. 7. – 11.8.) proběhne u jezera Most Olympijský festival. Mimo jiné nabídne skvělou příležitost rozhýbat návštěvníky napříč generacemi a podpořit tak vnímání sportu, jako součásti našich každodenních aktivit. Včetně těch dovolenkových. Organizátoři počítají s návštěvností v řádu několika desítek tisíc lidí. A to nabídne příležitost ukázat, že Česko je tou pravou destinací pro skvělé sportovní zážitky. Přidanou hodnotou je i nádherné místo u nově vzniklého jezera, které patří mezi nejčistší vodní plochy v tuzemsku. Zároveň jde o skvělou příležitost pro prezentaci Ústeckého kraje jako celku,“ vyzdvihuje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.
Předchozí ročníky Olympijského festivalu ukázaly, že pořádat obdobné akce se vyplatí. Návštěvnost v regionech, kde se konaly, vzrostla jak v případě hromadných ubytovacích zařízení, tak i restaurací, kaváren a obdobných provozoven.
„Důležité je přitáhnout co nejvíc mladých lidí a rodin ke sportu. I proto pořádáme během olympijských her oblíbené Olympijské festivaly, kde si všichni bez rozdílu věku mohou vyzkoušet desítky sportů a najdou si tak cestu k pohybu a disciplínám, které je budou bavit. Letos fanouškům představíme v rámci festivalu nové krásné rekultivované místo – jezero Most. Pojďte také v létě objevovat nová místa v Česku a nejlépe jako aktivní turisté. Je to zábava, a navíc děláte i něco pro sebe,“ doplňuje předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
„Olympijský festival u jezera Most je pro náš kraj významnou událostí, která přitáhne nejen místní obyvatele, ale i návštěvníky z celé České republiky. Jsme hrdí, že můžeme hostit tuto prestižní akci a podporovat tak sportovní a turistické aktivity v našem regionu. V rámci prezentace na Olympijském festivalu nabídneme návštěvníkům možnosti výletů po celém regionu a věříme, že se k nám budou vracet i v budoucnu,“ shrnuje za Ústecký kraj náměstek hejtmana Jiří Řehák, který zodpovídá za oblast cestovního ruchu, kultury a památek.
Podle dat Institutu turismu preferují domácí i zahraniční turisté, kteří se rozhodli v Česku strávit aktivně dovolenou, hlavně pěší turistiku. Za celý loňský rok to bylo 36,5 %, během 1. čtvrtletí 2024 pak 38,8 % lidí. Další nejčastěji vyhledávanou aktivitou je péče o fyzickou a duševní kondici (wellnes a lázně, fitness, sauna apod.). Loni ji během pobytu v Česku volilo 12 % cestovatelů, v průběhu letošního ledna – března 17,3 % turistů. Třetí nejoblíbenější aktivitou v loňském roce pak byla cyklistika. Preferovalo ji 7,7 % návštěvníků. Táhnou i vodní či kolektivní sporty, lyžovaní, projížďky na koních nebo třeba adrenalinové činnosti.
To, že cestování za sportem je skvělou příležitostí, jak spojit objevování nových míst a zároveň oblíbenou aktivitu, potvrzují i čeští sportovci.
„Cestování je součástí mé práce. Jako profesionální golfistka jsem navštívila snad všechny kouty světa a objevování nového se stalo mým koníčkem. Kolikrát jsem ale sama překvapená, jak moc se dá objevovat u nás. A nejde jen o golfová hřiště, kterých už máme přes sto, ale také o množství sportovních příležitostí, jež naše republika nabízí. Někde si můžete vyzkoušet footgolf, jinde discgolf. Na Panoramě u Kácova máte šanci zahrát si tenis, beach volejbal, vyzkoušet paddleboard nebo navštívit zdejší přírodní lázně. Ráda jezdím i na Karlštejn, kde jsem vyrůstala a mám prochozený každý kousek. Letos máme navíc olympijský rok, což znamená, že si většinu sportů, ve kterých se bude v Paříži soutěžit, budete moci vyzkoušet v rámci parku v Mostě. A nebude chybět ani golf,“ vyjmenovává nejúspěšnější česká profesionální golfistka Klára Davidson Spilková.
„Rád jezdím na výlety do Jizerských hor, zejména na pěší turistiku nebo na běžky. Moc rád mám také Beskydy a nedám dopustit na lesy kolem Brandýsa, kde denně sportuji. Běhám nebo jezdím na kole,“ dodává vodní slalomář, kajakář, olympijský vítěz z LOH 2020 v Tokiu a mistr Evropy i světa Jiří Prskavec, který své dovednosti prokázal ve vodním slalomu na kajaku, raftu i paddleboardu.
CzechTourism aktivně podporuje v rámci svých kompetencí možnosti sportovního vyžití v Česku. Mimo jiné, prostřednictvím spolupráce s ambasadory z řad profesionálních sportovců či v podobě spolupráce na různých projektech. Za zmínku stojí Stezka Českem zakladatele a vášnivého cestovatele Martina Úbla, na kterou se vydalo už přes sto tisíc lidí. Její vzrůstající oblibu potvrzují také čísla sledovanosti stejnojmenného pořadu, jímž provází herec Miroslav Vladyka. Nebo cyklus s názvem Cyklodálky, v němž režisér, dramaturg, herec a moderátor Ondřej Cihlář, představuje vybrané cyklostezky napříč Českem a seznamuje diváky nejen s krásami české krajiny, ale nabízí i tipy na ochutnávky lokálních specialit. V neposlední řadě se diváci dozví i praktické informace o jednotlivých trasách.