Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Za první půlrok tohoto roku Prahu navštívilo dle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) téměř 3,7 milionu cestovatelů, to je o 11 % více než v prvních šesti měsících roku 2023. Nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa (498 tis.), Velké Británie (207 tis.), Spojených států amerických (194 tis.), Slovenska (182 tis.) a Itálie (179 tis.). Domácí turisté tvořili více než pětinu z celkového počtu a do metropole jich přijelo za sledované období 777 tisíc. Co se týká obsazenosti hotelů, tak v prvním pololetí roku činila zhruba 70 %, což je 8% nárůst oproti roku 2023, nejvíce pak vzrostla v luxusním segmentu.
„Díky rostoucí nabídce, kterou cílíme na bonitnější klientelu, úměrně stoupá i poptávka po ubytovacích službách v luxusních hotelech. Je vidět, že se díky postupné kultivaci, důrazu na kvalitu služeb a cíleným marketingovým kampaním, daří tuto klientelu do Prahy přilákat,“ říká náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil a zároveň dodává: „I nová, nedávno schválená strategie cestovního ruchu se k tomu trendu zavazuje na další období. Nechceme zde řešit tak zásadní negativní projevy turismu jako v Barceloně nebo Benátkách.“
Vedle tradičních národností cestujících do Prahy se výrazně zvýšil počet turistů z Asie. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku přijelo o 80 tisíc více asijských turistů. Jde o téměř 30% nárůst. První příčky obsadili cestovatelé z Korejské republiky, Izraele a Číny. Počet návštěvníků z Číny se ve srovnání s loňským rokem téměř zdvojnásobil, když jich do Prahy zavítalo přibližně 46 tisíc. Počet domácích návštěvníků činil podobně jako loni více než pětinu všech návštěvníků metropole. Hlavnímu městu se daří motivovat Čechy k návštěvě Prahy.
„Za poslední tři roky vnímáme významný nárůst počtu domácích cestovatelů, kteří míří na svou dovolenou do hlavního města. To, že nyní tvoří více než pětinu z celkového počtu, je skvělá zpráva pro cestovní ruch v Praze,“ vysvětluje předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro a zároveň doplňuje: „My od roku 2020 systematicky vyvíjíme produkty a služby, kterými evidentně dokážeme oslovit Čechy, jako jsou netradiční vycházky s průvodci, ale i speciální akce na pražských věžích, které máme ve správě.“
„Meziročně roste i průměrná cena za ubytování, která se v prvním pololetí pohybovala na 115 eurech za pokoj a je zde vidět 5% nárůst oproti roku předcházejícímu. Ve srovnání s dalšími metropolemi jsme dotáhli například Varšavu. Je vidět, že cílení na bonitnější klientelu se vyplácí,“ uzavírá Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.